Warunki dla chorych i starszych muszą być odpowiednie
Wybory prezydenckie.
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o takie przygotowanie lokali wyborczych, aby umożliwić oddanie głosu w wyborach prezydenckich osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym.
Warunki muszą być odpowiednie
Zwrócił się on z prośbą o zweryfikowanie przed wyborami stanu technicznego lokali obwodowych komisji wyborczych i przeprowadzenie niezbędnych remontów i napraw. Jego zdaniem, w szczególności gruntownego przeglądu wymagają podjazdy i windy dla osób niepełnosprawnych.
Zaapelował także o umożliwienie niepełnosprawnym skorzystania w dniu wyborów z bezpłatnego transportu na terenie gminy, który pozwoli im dotrzeć do lokalu wyborczego, a także spopularyzowanie wiedzy na temat głosowania przez pełnomocnika – nowej instytucji prawa wyborczego.
Kto może głosować przez pełnomocnika?
Przede wszystkim z tej możliwości mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Oprócz nich z prawa do głosowania przez pełnomocnika mogą skorzystać wszyscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, bez względu na ich stan zdrowia. Najpóźniej na 10 dni przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 20 czerwca, tj. do 10 czerwca 2010 r., osoba pragnąca skorzystać z możliwości głosowania przez pełnomocnika powinna złożyć wniosek w tej sprawie do urzędu gminy. Jeżeli osoba taka nie może zrobić tego osobiście, może to uczynić w jej imieniu osoba mająca być pełnomocnikiem. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby, która ma zostać pełnomocnikiem. Osoby niepełnosprawne muszą także dołączyć dokument potwierdzający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności albo orzeczenie równoznaczne z takim dokumentem. Akt pełnomocnictwa sporządzany jest w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa przed wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta lub przed inną upoważnioną do tego osobą.
(red)