Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (505) Data wydania: 13.07.10

Z frekwencją na bakier

Dlaczego mieszkańcy gminy w czasie wyborów zostali w domach?
W obu turach wyborów prezydenckich najmniejszą frekwencję w powiecie wodzisławskim odnotowano w gminie Lubomia. W pierwszej turze do wyborów poszło ledwie 44,1 procent uprawnionych do głosowania. W drugiej frekwencja była ciut wyższa i wyniosła 47,4 procenta. Lubomia była więc jedyną gminą w naszym powiecie, gdzie w domach pozostała więcej niż połowa wyborców. Dlaczego? Zdania są podzielone. Według jednych zaszkodziła zmiana umiejscowienia lokali wyborczych w dwóch największych sołectwach gminy – Lubomi i Syryni. Zawsze znajdowały się one w domach kultury, ale w tym roku obie placówki przechodzą akurat gruntowny remont i lokale musiały zostać umieszczone w szkołach.
 
Zabrakło ogłoszenia z ambony
 
– Możliwe, że niska frekwencja wyborcza spowodowana była tym, że nie wszyscy wiedzieli o zmianie lokali wyborczych. Moim zdaniem nie był ten fakt dostatecznie nagłośniony. Ja sama zapomniałam o tym, że przecież domy kultury są remontowane i tam trudno będzie głosować. Gdyby mnie córka nie uświadomiła, to pewnie bym poszła tam głosować. A można było dać na ambonę ogłoszenie o zmianie lokali. Przecież u nas zwyczajowo jest przyjęte, że również w ten sposób ogłasza się ważne informacje. W tym przypadku należało tak zrobić tym bardziej, że sporo osób zawsze wybiera się na głosowanie po mszy – uważa Gizela Bizoń. – Ludzie doskonale wiedzieli, że punkty głosowania uległy zmianie. Trudno mi powiedzieć dlaczego nasi mieszkańcy zostali w domach. Być może nie mieli swoich kandydatów? – zastanawia się Maria Fibic, zastępca wójta.
 
Pracują za granicą, więc ich nie ma
 
Nieco inne zdanie mają mieszkańcy gminy. – Sporo ludzi pracuje za granicą, w Niemczech i Holandii i w czasie wyborów po prostu nie było ich tu, w Lubomi. Poza tym rozpoczął się już okres urlopowy, co moim zdaniem też mogło osłabić naszą frekwencję – uważa Michał Janek z Lubomi.
 
Najgorzej w Lubomi, najlepiej w Syryni
 
Faktem jest jednak, że najniższą frekwencję, biorąc pod uwagę poszczególne sołectwa, zanotowano w największej Lubomi. Szkoła gdzie znajdował się lokal wyborczy położona jest na uboczu. Nie leży „po drodze” ani do sklepu, czy z kościoła do domu. W efekcie tam frekwencja w II turze  wyniosła raptem 43,5 procent. Niewiele lepiej było w Grabówce, gdzie do urn poszło 43,9 procent  wyborców. Większość niż połowa głosujących nie poszła do urn również w Nieboczowach (48,6 procent). Największą frekwencją może poszczycić się Syrynia, gdzie zagłosowało 51,8 uprawnionych. Niewiele mniej poszło na wybory w Bukowie, gdzie odnotowano 51,1 procenta.
 
(art)