Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (505) Data wydania: 13.07.10

Służebniczki wyprzedziły księży

Siostry już 100 lat służą mieszkańcom.
Siostry służebniczki zawitały do Radlina Biertułtów przed kapłanami. Założyły wspólnotę zanim powstały tu parafia i kościół. – To ewenement – przyznaje ksiądz Zenon Działach, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach. Pracują z dziećmi. Mieszkają w nowym Domu Zgromadzenia. Ich początki na terenie dzisiejszego Radlina były skromne.
 
Pomogła żona dyrektora
 
W 1910 roku na mapie widniało osiedle robotnicze „Kopalnia Emma”. Mieszkańcy chcieli mieć u siebie zakonnice. Z pomocą przyszła im żona dyrektora Rybnickiego Gwarectwa Węglowego Augustyna Wachsman, przewodnicząca Frauenvereinn – Katolickiego Związku Kobiet Niemieckich. Zwróciła się do przełożonych zgromadzenia o skierowanie do osiedla sióstr. W efekcie trafiły tutaj dwie służebniczki: przełożona i pielęgniarka. Zamieszkały w domku należącym do kopalni Emma 17 lipca 1910 roku.
 
Przedszkole po roku
 
Od 6 października 1911 roku po uzyskaniu zgody władz szkolnych, siostry prowadziły w swoim domu przedszkole prywatno – kopalniane, z którego korzystało 120 dzieci. Ochronka działała do 10 stycznia 1928 roku, po czym zamknęły ją władze oświatowe.
 
Zalążek kościoła
 
W 1915 roku ksiądz Jan Ruta, nowy proboszcz parafii w Radlinie II urządził w domu sióstr kapliczkę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Bożej Rodzicielki. Co dwa tygodnie odprawiał w niej msze święte, udzielał ślubów.
 
Szkoła dla dziewcząt
 
W 1930 roku siostry dostały pozwolenie na uruchomienie szkoły robót ręcznych. Chodziło do niej 30 dziewcząt głównie z biertułtowskiej parafii. Eryk Holona w swojej książce „Ocalić od zapomnienia. Kartki z historii parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach” pisze, że była to inicjatywa szczególnie warta podkreślenia w obliczu trwającego wielkiego kryzysu ekonomicznego. Bezrobocie rodziło patologie. Młodzi ludzie narażeni byli na degradację moralną. Rok 1930 dla zgromadzenia był istotny jeszcze z jednego względu. W klasztorze powstał dom starców. Seniorzy przebywali tutaj do 1948 roku, kiedy to nakazały go zamknąć komunistyczne władze.
 
Wznowienie przedszkola
 
Wkrótce po ustaniu działań wojennych w jednym z prywatnych mieszkań w Biertułtowach otwarto przedszkole. Przez lata dziećmi opiekowała się siostra Ewodia.
 
Polityka władzy komunistycznej polegała na stopniowym odcinaniu osób duchownych, w tym biertułtowskich służebniczek, od życia publicznego. Po utracie w 1948 roku domu starców, w 1961 roku zostały zwolnione z pracy w ośrodku zdrowia i przedszkolu. Stało się to na skutek wejścia w życie ustawy o zwalnianiu osób zakonnych z prac państwowych. Służebniczkom pozostały obowiązki w kancelarii parafialnej i zakrystii. Zajęły się katechezą w salkach kościelnych. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie religii do szkół i przedszkoli, siostry wróciły do tych placówek.
 
Nowy dom
 
Jeszcze do niedawna były trzy, teraz cztery. – Nie ma potrzeby przebywania w naszej wspólnocie większej liczby sióstr, bo nie prowadzimy własnej ochronki czyli niepublicznego przedszkola – tłumaczy siostra Bonobia, przełożona radlińskich służebniczek. Formuła zakonu, jak przed laty, tak i teraz jest czynna. Oznacza to, że siostry nie zamykają się w murach, ale pracują na rzecz mieszkańców. Jedna uczy katechezy w podstawówce na Wrębowej, inna udziela się w ochronce parafialnej, kolejne pracują m.in. w zakrystii.
 
Tomasz Raudner