Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (516) Data wydania: 28.09.10

Na plebanii nie było miejsca - pomogli mieszkańcy

Małżeństwo z Francji pieszo z osiołkami wyruszyło w drogę do Krakowa, miejsca związanego z Janem Pawłem II. Ugościł ich proboszcz z Zabełkowa. Kolejny nocleg wypadł w Turzy Śląskiej. Swój mały obóz rozbili u jednej z rodzin. Wcześniej pielgrzymi odwiedzili kościół i probostwo, gdzie pierwotnie chcieli obozować. Tu zgody jednak nie otrzymali. Proboszcz tłumaczy, że nie mógł zaproponować gościom odpowiednich warunków.
Para z 45-letnim stażem małżeńskim pod koniec marca tego roku pieszo wraz z osiołkami Mirabell i Nugatin wyruszyła w pielgrzymkę z Tressaint we francuskiej Bretanii do Krakowa, miejsca związanego z Janem Pawłem II. W ten sposób chce oddać cześć polskiemu papieżowi. Nie jest to ich pierwsza pielgrzymka, związana z osobą Papieża–Polaka. Rok temu pielgrzymowali do Lourdes, a dwa lata temu do papieskiego grobu w Watykanie.
 
Łacina się przydała
 
Pielgrzymi przekroczyli granicę Czech i Polski 10 września. Na pierwszy nocleg w naszym kraju zatrzymali się u proboszcza w Zabełkowie. – Poprosili mnie o to czy mogą rozbić swój namiot i małą zagrodę dla osiołków. To bardzo sympatyczne małżeństwo. Próbowałem rozmawiać z nimi trochę po łacinie, trochę pojedynczymi słówkami francuskimi. Z problemami ale jakoś tam się dogadaliśmy. Załatwiliśmy od mieszkańców siano dla osiołków – opowiada ks. Franciszek Grabelus, proboszcz z Zabełkowa.
 
Zgrzyt w Turzy
 
Kolejny nocleg wypadł w Turzy. Swój mały obóz rozbili u jednej z turskich rodzin. Wcześniej pielgrzymi odwiedzili kościół i probostwo, gdzie pierwotnie chcieli obozować. Tu zgody jednak nie otrzymali. – Poprosili księdza o rozbicie swojego namiotu na terenie probostwa i trochę siana do swoich osiołków. A nasz proboszcz się nie zgodził – napisała do naszej redakcji parafianka z Turzy, prosząca o anonimowość. Proboszcz tłumaczy, że nie tyle się nie zgodził, co nie mógł zaproponować gościom odpowiednich warunków. Miał też problem z dogadaniem się.– Nie znam francuskiego, z kolei oni nie mówili po angielsku czy niemiecku. Poza tym naprawdę nie mamy warunków, by trzymać przy plebanii zwierzęta, którym trzeba przecież zapewnić jakąś paszę – odpowiada ks. Kazimierz Czempiel. Proboszcz dodaje, że poprosił mężczyznę, który przyprowadził pielgrzymów, by poszli w inne, bardziej przystosowane do trzymania zwierząt, miejsce. – Wiem, że zaprowadzono ich do jakiejś rodziny, gdzie były odpowiednie warunki dla tych osiołków – mówi ks. Czempiel. – Żadnych specjalnych warunków ci pielgrzymi nie potrzebowali. Wystarczył kawałek trawnika – uważa jednak zbulwersowana sytuacją parafianka.
 
Modlili się w KL Auschwitz
 
Z Turzy małżeństwo francuskich pielgrzymów wyruszyło w kierunku Pszczyny. 19 września doszło do Oświęcimia. Odwiedziło były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz. W celi św. Maksymiliana Kolbego pielgrzymi modlili się i złożyli intencje otrzymane od osób napotkanych w czasie swojej wędrówki. Później wyruszyli do Wadowic a stamtąd na ostatni etap swej podróży do Krakowa.
 
(art)