Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (526) Data wydania: 07.12.10

Ona naprawdę zasłużyła

Krystyna Zimek-Kempińska honorowym obywatelem gminy.

Radni przyznali ten zaszczytny tytuł 12 listopada podczas sesji rady gminy. Wielu mieszkańców uważa, że to świetny wybór. Nowa honorowa obywatelka jest osobą niezwykle lubianą, szanowaną i cenioną. – Nasza kochana pani doktor – mówią w Lubomi o byłej szefowej ośrodka zdrowia.

– Byłam ogromnie zaskoczona kiedy dowiedziałam się, że dostanę taki tytuł. Oczywiście jest mi niezmiernie miło, bo w jakiś sposób jest to docenienie mojej pracy – mówi Krystyna Zimek-Kempińska.

Syrenką było łatwiej

Pochodząca z Bytomia pani doktor w Lubomi pracuje od 1967 roku. Wcześniej przez 1,5 roku pracowała w szpitalu w Siemianowicach. Następnie otrzymała skierowanie do powstającego w Lubomi ośrodka. Przyjechała tu z mężem, który z kolei dostał pracę w Rybniku. Przyznaje, że była trochę przestraszona. Jak każdy, kto wtedy przyjeżdżał z miasta do małej miejscowości. – Nie miałam samochodu, co było sporym problemem, bo jakoś do pacjentów trzeba było dotrzeć. A rejon był większy niż dzisiaj, obejmował też Syrynię, część Rogowa. Dopiero po kilku latach ośrodek dostał przydziałową syrenkę – wspomina pani doktor. Problemów było więcej. Swoje miejsce pracy musiała najpierw przystosować na potrzeby pacjentów. Kiedy przybyła do Lubomi ośrodek zdrowia znajdował się dopiero w budowie, więc konieczne było jego wykończenie. Z pomocą wielu osób udało się doprowadzić go do stanu użyteczności.

Gabinet lekarski to jej miejsce

Pani Krystyna pracę w ośrodku przez 20 lat dzieliła z pracą w szpitalu. Rano autobusem jechała do Wodzisławia. Po południu wracała do Lubomi i do wieczora przyjmowała pacjentów w ośrodku. – Łatwo nie było – przyznaje pani Krystyna, którą odwiedziliśmy w jej gabinecie lekarskim. Tym samym, w którym pracuje już od ponad 40 lat. Mimo 72 lat i faktu, że mogłaby spokojnie spędzać zasłużoną emeryturę, wciąż przyjmuje pacjentów.  – Po prostu lubię gabinet lekarski a leczenie ludzi to moje powołanie – przyznaje honorowa obywatelka. – Moi pacjenci są dla mnie tacy serdeczni. To chyba też w jakiś sposób powoduje, że chce mi się tu przychodzić. Czuję to wsparcie ludzi. Dla mnie jest ono bardzo ważne, bo bez niego o wiele trudniej byłoby podołać obowiązkom – dodaje.

Lekarz dla ludzi

– To niezwykle wyjątkowa i pogodna osoba. Proszę sobie wyobrazić, że obecnie leczy praktycznie czwarte pokolenie mieszkańców Lubomi. Dla każdego znajdzie czas, czy to w ośrodku czy na wizycie domowej. Jak trzeba było, to dawniej jeździła do porodów – opowiada Gizela Bizoń, jej wieloletnia współpracownica. Dobrze wspominają ją też rodzice małych pacjentów. Krystyna Zimek-Kempińska jest bowiem nie tylko internistką, ale również lekarzem pediatrą. – Nawet kiedy mieszkałem w Raciborzu, to z chorymi dziećmi przyjeżdżałem właśnie do niej. Zawsze znalazła czas. Niezależnie czy było rano czy wieczór. Nigdy nie zamykała się w gabinecie na czas wyznaczonych godzin urzędowania. Pacjentom służyła 24 godziny na dobę – wspomina Czesław Burek, obecny wójt Lubomi.  Nie miał wątpliwości, że byłej szefowej ośrodka zdrowia w Lubomi jak mało komu należał się honorowy tytuł. – Takich lekarzy to już chyba dziś nie ma – mówi krótko gospodarz gminy.

Artur Marcisz