Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (531) Data wydania: 11.01.11

Chcemy śmieciowej rewolucji

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rok temu rozpoczął publiczną debatę na temat konieczności rozwiązania problemu odpadów komunalnych w regionie i w kraju.

Ponad 80 procent Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru i zagospodarowania śmieci przez samorządy w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca. Poparcie to jest niemal tak samo duże wśród mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych. Z badań wynika także, że choć 90 proc. rodaków uznaje, że zaśmiecony krajobraz Polski to ważny problem, 30 proc. twierdzi, że nie uiszcza opłat za wywóz śmieci, a co piąta osoba nie wie jaka jest jej wysokość. Co więcej, prawie wszyscy Polacy chcą surowych kar za zaśmiecanie środowiska naturalnego i aż 76 proc. uznaje, że dotychczasowe kary za zanieczyszczanie terenów zielonych i rzek są nieskuteczne.

Przez kilka miesięcy debatowano w regionalnych mediach o tym co należy zrobić aby nie zasypały nas śmieci. W woj. śląskim bowiem wytwarzanych jest ponad 13 proc. wszystkich śmieci komunalnych w kraju. Z 1,5 mln ton odpadów rocznie na składowiska trafia ok. 90 procent. Jeśli od przyszłego roku ilość składowanych odpadów nie ulegnie radykalnemu zmniejszaniu, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami będziemy musieli płacić wysokie kary. Efektem zainicjowanej przez Fundusz kampanii społecznej na temat śmieci w regionie była poświęcona temu problemowi konferencja w sosnowieckim Media Centrum. Podczas niej politycy i samorządowcy zobowiązali się do wsparcia zmian w prawie umożliwiających unowocześnienie polskiej gospodarki odpadami. Udało się to osiągnąć i uzgodniony projekt Rady Ministrów w tej sprawie trafił w listopadzie do Sejmu. Jeśli przyjmie go parlament, gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady (tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług. Ustawa jest krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. System, w którym samorząd lokalny zarządza odpadami obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i Węgrami.

(eco)