Pszów uczci Jana Pawła II, swojego honorowego obywatela
PSZÓW
Miasto szykuje się do cyklu wydarzeń towarzyszących wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze. – Chcemy zaznaczyć czas beatyfikacji, ponieważ papież jest naszym honorowym obywatelem – tłumaczy Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
Pokażą nigdy nie publikowane zdjęcia
Program obejmuje dni przed 1 maja i po tej dacie. Pomija sam dzień beatyfikacji, czyli 1 maja. Władze miasta wychodzą z założenia, że mieszkańcy wybiorą transmisję uroczystości w Watykanie. 27 kwietnia o godz. 17.00 w restauracji Adria rozpocznie się uroczysta sesja rady miasta. Na obrady zostaną zaproszeni pszowicy w różny sposób związani z Ojcem Świętym. Będą to głównie kapłani, w tym ksiądz prof. Jerzy Szymik. Sesja połączona będzie z promocją książki Bogusława Kołodzieja o wizycie arcybiskupa Karola Wojtyły w Pszowie w 1968 roku. – Udało się dotrzeć do fotografa, który robił zdjęcia podczas wizyty. To kilkanaście unikalnych, nigdy nie publikowanych fotografii. Z 14 powiększonych zdjęć chcemy stworzyć wystawę, prezentowaną w Miejskim Ośrodku Kultury i bazylice – mówi burmistrz. W książce znajdą się również zdjęcia i informacje o spotkaniach pszowików z Ojcem Świętym. 30 kwietnia o godz. 20.30 w bazylice rozpocznie się półgodzinne czuwanie, potem będzie msza. Natomiast 3 maja zamiast tradycyjnych obchodów trzeciomajowych w MOK Pszów o godz. 17.00 odbędzie się koncert zespołu Grupa Przyjaciół śpiewającego poezję Karola Wojtyły. Wtedy ponownie będzie promowana książka o Karolu Wojtyle w Pszowie.
Wystawa w bibliotece
Dodatkowo pszowska biblioteka organizuje wystawę poświęconą papieżowi. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcie z przekazania papieżowi uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Pszowa. Dokument wręczyli Janowi Pawłowi II burmistrz Stanisław Lorek i Czesław Krzystała, przewodniczący rady miasta 24 czerwca 1998 roku w Watykanie. Uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa rada miasta podjęła 28 lutego 1998 roku. Był to wyraz wdzięczności za podniesienie pszowskiego kościoła do godności bazyliki mniejszej oraz umacnianie wiary i tożsamości narodowej.
(tora)
---
Pszów jako jedno z pierwszych miast przyznało honorowe obywatelstwo Janowi Pawłowi II. Na około 300 polskich miast i gmin, które uczyniło ten gest, Pszów jest 31 w kolejności. Listę, co nie dziwi, otwierają Wadowice. W ścisłej czołówce są też Kraków i Częstochowa.