Jesteś patriotą – wywieś flagę
POWIAT – 2 maja swoje święto obchodzi polska flaga. Jak powstaje i gdzie można ją kupić?
Biało-czerwona, z emblematem papieża i europejska
Firma Flagowa Kraina z Wodzisławia zajmuje się produkcją flag już od ponad 10 lat. – Naszym głównym towarem są flagi reklamowe i banery. Loga firm, hasła reklamowe – to głównie widnieje na naszych produktach – mówi Grzegorz Słomka, dyrektor handlowy. W przypadku ważnego, narodowego wydarzenia, jak coroczne majowe święta oraz 11 listopada obrót flagami narodowymi wzrasta kilkunastokrotnie. Grzegorz Słomka nie ukrywa, że produkcja flag narodowych to kwestia pewnej misyjności firmy. – Zarabiamy na zamówieniach stricte komercyjnych, a fakt, że potrafimy z nich zrezygnować, by wyprodukować ludziom flagi narodowe uważam za bardzo wartościowy aspekt naszej polityki – mówi. – Zdarzyło się już wielokrotnie, że klient po prostu tutaj do nas przyjeżdżał i prosił o flagę narodową. Wtedy oczywiście nie puszczamy go z kwitkiem i prędzej czy później taką flagę od nas otrzymuje – dodaje Słomka.
Przygotowani na święta
Nie jest jednak tak, że narodowe święto zaskakuje producentów i firma nie wyrabia z zamówieniami. – Już na długo przed ważną datą mamy przygotowany skład, w którym jest spora liczba flag – tak masztowych jak i tzw. „szturmówek”, czyli flag na kiju – mówi dyrektor. – Jesteśmy w stanie bardzo szybko odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. 10 kwietnia, w dniu katastrofy smoleńskiej już od południa byliśmy w stanie przygotować zamówienia, w niedzielę wszyscy zjawili się w pracy i zdołaliśmy obsłużyć niemal wszystkich oczekujących na flagi narodowe. Odstawiliśmy wtedy nasze wszystkie zamówienia komercyjne – dodaje.
Polska, unia i papież
Początek maja zbiega się także z dwoma innymi, równie ważnymi wydarzeniami dla Polaków – beatyfikacja Jana Pawła II oraz rocznicą przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. – Tak, flagę papieską z emblematem Jana Pawła II, jak i flagę unijną mamy na stanie, ludzie wciąż o nie pytają, stale realizujemy zamówienia – mówi Grzegorz Słomka. Faktycznie, przechodząc przez salę produkcyjną nie dało się nie zauważyć charakterystycznych biało–żółtych lub niebieskich skrawków materiału. Jak jednak produkuje się polską flagę? – Techniki są dwie – zszycie dwóch kawałków materiału lub nadruk koloru. Nie ukrywam, że przyjęło się, iż bardziej „szlachetna” a przez to potrzebna na salonach i w urzędach jest flaga zszywana, czyli tradycyjna. Coraz częściej jednak zamawiane są flagi farbowane – mówi dyrektor.
Flagi wyrzucać nie wolno
Nieważne jaki rodzaj flagi posiadamy, należy jej się taki sam szacunek. – Ustawa wyraźnie zaznacza, że flagi nie wolno zbezcześcić, jedynym sposobem na jej utylizację jest spalenie, nie wolno jej wyrzucić – tłumaczy dyrektor. – Osobiście strasznie irytuje mnie fakt, że część firm i agencji reklamowych używa naszych symboli narodowych do reklamy swych produktów. Orzeł i biało-czerwona flaga pojawiają się w różnych, przedziwnych konfiguracjach, a nie powinny – dodaje.
Ruszy produkcja na Euro
Firma Flagowa Kraina jest członkiem grupy Faber, zrzeszającej najlepszych producentów flag na świecie. – Jako jedyna firma w tej grupie mamy nazwę, której pierwszy człon nie brzmi „Faber”, dostaliśmy się do niej z zewnątrz, co też świadczy o poziomie naszych produktów – mówi Słomka. Firma sale produkcyjne ma nie tylko w Wodzisławiu, ale również w Holandii czy Tajlandii. – Nasze flagi można znaleźć dosłownie wszędzie na świecie, tak flagi narodowe, jak i reklamowe banery – tłumaczy dyrektor. – Całkiem niedawno zakończył się u nas audyt i mogę już teraz powiedzieć, że zostaliśmy zakwalifikowani jako autoryzowany producent flag i banerów na Euro 2012, które będą widoczne na naszych stadionach – dodaje Słomka.
Marek Grecicha
---
Cennik flag
Polska
100 x 160 cm 14,00 zł
15 x 24 cm 9,00 zł
70 x 110 cm 13,00 zł
Polska z godłem
100 x 160 cm 58,00 zł
15 x 24 cm 9,00 zł
70 x 110 cm 32,00 zł
Flaga Papieska Jana Pawła II
100 x 160 cm 30,00 zł
50 x 80 cm 15,00 zł
70 x 110 cm 18,00 zł
Zestaw samochodowy 14,50 zł
---
Flagi kupisz na targowisku
RYDUŁTOWY Trzeci rok z rzędu na targowisku przy ul. Jagiellońskiej czynne jest miejskie stoisko, na którym można kupić flagę państwową. Punkt mieści się w pobliżu komendy Straży Miejskiej w Rydułtowach. Każdy, kto na zbliżające się święto flagi 2 maja i następujące po nim święto Konstytucji 3 Maja chciałby przyozdobić swój dom, mieszkanie w barwy narodowe, może to zrobić małym kosztem. Flaga kosztuje 10 zł. – Jest to towar dobrej jakości, wykonany z jednego kawałka materiału barwionego na biało i czerwono. Flaga przystosowana jest do założenia na drzewce. Samych drzewców nie sprzedajemy, to już zostawiamy indywidualnej decyzji klientów – mówi Krzysztof Kisiel, prezes spółki Rydułtowski Park Przedsiębiorczości, która prowadzi zarówno targowisko, jak i punkt sprzedaży flag.
Inicjatywa uruchomienia punktów sprzedaży flag państwowych przed weekendem majowym wyszła w 2009 roku ze strony urzędu miasta i proboszcza parafii św. Jerzego. Pierwszego roku flagi były sprzedawane na targowisku i placu kościelnym. Potem już tylko na placu targowym. Średnio rocznie na zakup decyduje się kilkanaście osób. – W każdym razie nie ma ryzyka, że flag zabraknie – mówi prezes.
Podobnego punktu nie ma w Radlinie, Wodzisławiu, czy Pszowie. – Sami jako urząd nie możemy sprzedawać niczego. Nie mamy też spółki miejskiej jak Rydułtowy, która może się czymś takim zająć – komentuje Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
(tora)
---
Sonda
Czy wywieszasz flagę narodową?
Patryk Makowiecki z Wodzisławia
Uważam, że wywieszanie flagi na święta narodowe to dobry pomysł. Sam nie wywieszam, bo mieszkam w bloku z rodzicami i jakoś do tej pory nie zwróciłem na to uwagi. Natomiast gdybym miał swój dom lub mieszkanie, to pewnie bym flagę wywiesił.
Hanna Mrozek z Rydułtów
Odkąd wprowadziłam się do nowego domu, nie wywieszam flagi. Nie czuję takiej potrzeby. Z tego co zauważyłam, żaden z sąsiadów też flagi nie wywiesza. Jako dziecko pamiętam, że rodzice wywieszali flagi, ale to było za innych czasów. Flaga kojarzy mi się z 1 maja, komunizmem, nigdy z wolną Polską.
Romuald Gebel z Pszowa
Ja staram się zawsze wywieszać flagę. A jakbym zapomniał, to żona na pewno przypilnuje. Wywieszamy nie tylko flagę państwową, bo w święta kościelne również papieską. Jak my tego nie będziemy kultywować, to skąd młodzież będzie wiedziała, co należy robić?