Ekoserwis: O rewolucji w zarządzaniu śmieciami
Region
Spotkanie samorządowców i przedsiębiorców z powiatu żywieckiego w sali ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu zainaugurowało 4 lipca cykl regionalnych spotkań konsultacyjnych wiceministra środowiska Bernarda Błaszczyka na temat nowych obowiązków samorządów gminnych wynikających z uchwalonej 30 czerwca ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uczestniczyła w nich Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Jerzy Ziora – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Można zacząć wcześniej
Wiadomo, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku, przez 18 miesięcy trwać będzie dostosowanie jej do lokalnych uwarunkowań. Gmina ma możliwość wprowadzić nowy system wcześniej, gdyż przepisy przejściowe pomagają wprowadzać go etapami. Zgodnie z nimi, od wejścia w życie ustawy, co kilka miesięcy odpowiednie organy samorządów gminnych i wojewódzkich muszą realizować konkretne obowiązki umożliwiające pełne wdrożenie nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami w gminach.
Właściciel nieruchomości będzie wnosił na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W zamian za to, gmina przejmie obowiązki właściciela nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami i w drodze przetargu wyłoni podmiot odbierający śmieci i przekazujący je do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Stawki opłat śmieciowych – jak ustalili ostatecznie posłowie – zależeć będą od decyzji rady gminy, która ustanowi je w zależności od liczby mieszkańców lub powierzchni nieruchomości bądź zużycia wody.
Wsparcie Funduszu
– Mam nadzieje, że ta ustawa przyczyni się do czystej i nowoczesnej Polski, bo przekaże władzom gminnym rzeczywiste prawo do decydowania o tym jak będzie na ich terenie wyglądało gospodarowanie odpadami – powiedział w Żywcu wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk. – Do tej pory bowiem o tym gdzie trafiają odpady komunalne i co się z nimi dzieje zależało od firm przewozowych, dla których liczył się wyłącznie ekonomiczny interes. W rezultacie w zakresie nowoczesnego i racjonalnego gospodarowania odpadami znaleźliśmy się na końcu państw europejskich, a teraz ma się to zmienić – oświadczył minister Błaszczyk.
Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW oferując pomoc Funduszu na wszelkie inwestycje związane z czekającą gminy rewolucją śmieciową, zwróciła także uwagę na dużą rolę edukacji ekologicznej i kampanii informacyjnych, które pobudzą wśród mieszkańców współodpowiedzialność za śmieci w gminie. Prezes Lenartowicz zadeklarowała zatem wsparcie finansowe i merytoryczne dla konkretnych i ciekawych inicjatyw służących zmianie świadomości oraz rozszerzaniu wiedzy ekologicznej dorosłych mieszkańców regionu.
Po wakacjach ciąg dalszy
W kuluarach spotkania w Żywcu długo trwały jeszcze indywidualne konsultacje i rozmowy na te tematy. Ustalono konieczność powrotu po wakacjach do dyskusji o konkretnych problemach jakie się pojawią w związku z dostosowywaniem nowego prawa śmieciowego do potrzeb i uwarunkowań lokalnych.
(eco)