Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (582) Data wydania: 03.01.12

Wydarzenia w 2011 w pigułce

Powiat

Pozew zbiorowy mieszkańców

Styczeń, Radlin

– Na początku roku grupa mieszkańców Radlina zagroziła burmistrz Barbarze Magierze pozwem zbiorowym. Ludzie poczuli się oszukani, kiedy dostali wezwanie do zapłaty podatku od dofinansowania do wymiany kotłów. Utrzymywali, że godząc się na przyjęcie pieniędzy słyszeli zapewnienia, że nie będą płacić podatku. Burmistrz tłumaczyła, że na pewno nikt tego nie gwarantował, a zwolnienia z podatku nie dopuszczało prawo. Ostatecznie pozwu zbiorowego nie złożono.

Nowy zastępca wójta 

1 lutego, Godów

Tomasz Kasperuk, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg zostaje wicewójtem Godowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Adamczyka.

Likwidacja szkół

9 lutego, Wodzisław

Radni zdejmują z porządku obrad uchwałę dotyczącą likwidacji szkół. Projekt uchwały dotyczącej likwidacji trzech zespołów szkolno-przedszkolnych, jednego gimnazjum i podstawówki prezydent przedstawił 27 stycznia, mimo iż kilka tygodni wcześniej, przed wyborami samorządowymi zapewniał, że szkół nie zlikwiduje.

Kopalnia nagrodzona

24 lutego, 15 marca, Radlin

Podwójne laury zebrała Kopalnia Marcel w Radlinie. Najpierw na gali XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej została uznana najlepszą kopalnią w Polsce 2010 roku. Z kolei w marcu Wyższy Urząd Górniczy opublikował ranking, z którego wynika, że KWK Marcel jest najbezpieczniejszą kopalnią w kraju. Nadzór górniczy podkreślił m.in. brak wypadków śmiertelnych na Marcelu. Niestety w tym samym zestawieniu KWK Rydułtowy – Anna została uznana za najbardziej niebezpieczną.

Tragiczne wypadki

Marzec – sierpień, powiat

28 marca w Jastrzębiu jadący do pracy na kopalni pijany kierowca powoduje wypadek, w którym ginie 32-letnia matka dwójki bliźniąt, mieszkanka Jastrzębia, dobrze znana na wodzisławskich Pustkach, gdzie prowadziła sklep. Z kolei 23 czerwca w Syryni zginęło dwóch 23-letnich mieszkańców Syryni. Jadąc z ogromną prędkością autem marki BMW uderzyli w drzewo. Samochód spłonął. Kierowca i pasażer zginęli na miejscu. Kierowca auta nie miał prawa jazdy. Do tragedii doszło również Mszanie (na zdj.). 22 sierpnia jadący z nadmierną prędkością sportowy wóz wyprzedzał na podwójnej ciągłej kolumnę aut. Uderzył w nadjeżdżającego z naprzeciw vw polo. Kierowca - 30-letni mieszkaniec Skrzyszowa zginął na miejscu. Podróżujący z nim 27-letni kolega przeżył, jest sparaliżowany. Sprawcą okazał się 23-letni strażnik więzienny z Jastrzębia.

Kolejka po dotację

Kwiecień, Godów

Ponad 700 osób oczekujących pod Urzędem Gminy w Godowie na wpisanie się na listę wniosków o dofinansowanie do instalacji kolektorów słonecznych. Atrakcyjne warunki spowodowały, że pierwsze osoby zebrały się pod gminą wieczorem w świąteczny „lany poniedziałek”, dzień przed rozpoczęciem zapisów. Jak za czasów PRL-u utworzony został komitet kolejkowy, bo dotację miało otrzymać jedynie 250 osób. Wójt Godowa zwiększył później pulę do 600, więc większość zainteresowanych na listę się wpisała. Ostatecznie z programu instalacji kolektorów nic nie wyszło, bo był on uzależniony od tego czy gmina uzyska dofinansowanie unijne. A na to się nie załapała. Podobna kolejna była w Mszanie. Tutaj również dofinansowania nie przyznano.

Spis powszechny

8 kwietnia

Rusza spis powszechny, który trwał do 30 czerwca. Tym razem można było spisać się samodzielnie przez Internet. 

Zmiany w policji

Maj – lipiec, powiat

Komendant Wiesław Jóźwik (na zdj.) odchodzi z komisariatu w Rydułtowach. Zastąpił go Roman Bojdoł, dotychczasowy komendant komisariatu w Pszowie. Tego w Pszowie zastąpił nadkomisarz Stanisław Kraski, dotychczasowy naczelnik wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu. Nowy szef policji w Pszowie został wprowadzony 16 czerwca. Latem zmarł ponadto Mirosław Pietyra, zastępca komendanta wodzisławskiej policji. Zastąpił go na tym stanowisku Łukasz Krebs, pełniący do tej pory funkcję naczelnika wydziału kryminalnego KPP w Wodzisławiu.

Upadek Odry Wodzisław

Czerwiec, Wodzisław

Spółka ogłasza upadłość. Jeszcze niespełna dwa lata temu do Wodzisławia przyjeżdżały najlepsze drużyny w kraju, a w marcu 2010 roku mecz z Lechem Poznań oglądało ponad 6 tys. kibiców. Potem było już tylko gorzej. Czech Zdenek Zlamal został większościowym udziałowcem Odry i... klub przestał go interesować. Prezes Odry Marek Zdrahal kadził kibicom i dziennikarzom o wielkich planach powrotu klubu do ekstraklasy, tymczasem klubu nie było stać nawet na wyjazdy na mecze. W efekcie Odra pożegnała się z I ligą w haniebny sposób – nie rozgrywając ostatnich dwóch ligowych spotkań. Po sezonie piłkarze rozjechali się po kraju, a klubowy budynek opustoszał.

Wizyta Żydów

19 czerwca, Mszana

Na grobie Ofiar Marszu Śmierci, na cmentarzu w Mszanie, nastąpiło odsłonięcie nowej tablicy, na której wyryto nazwiska czterech bezimiennych dotąd ofiar Marszu Śmierci. Nazwiska tych osób ustalono dzięki współpracy izraelskiego Ministerstwa Edukacji, Muzeum w Oświęcimiu i Instytutu YadVashem w Jerozolimie. W uroczystości wzięła udział ponad 30-osobowa delegacja z Izraela.

Były wójt kierownikiem komunalki

1 sierpnia, Pszów

Jerzy Grzegoszczyk, były wójt Mszany został nowym kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie. Przez blisko dwa lata obowiązki szefa komunalki pełnił Leszek Piątkowski.

Głosowali imiennie

Wrzesień, Marklowice

Po raz pierwszy w historii w tutejszej radzie gminy przeprowadzono imienne głosowanie. Sprawa dotyczyła prośby kopalni „Marcel”, która zwróciła się do Rady o zaopiniowanie projektu zakładającego uruchomienie nowej ściany wydobywczej pod Marklowicami. Temat tak podzielił radnych, że padł wniosek o imienne głosowanie, co także wzbudziło wiele kontrowersji. Ostatecznie pozytywną opinię wydało zaledwie 3 radnych, przeciw było 7, od głosu wstrzymały się 4 osoby.

Nowe przedszkole

5 września, Rydułtowy

Tego dnia oficjalnie otwarto nowe Przedszkole nr 1. Nowoczesna i ładna placówka przy ul. Kochanowskiego powstała kosztem 4 mln zł. Przy nowym przedszkolu powstał jeszcze kompleks boisk orlik. To czwarty orlik w mieście.

Biblioteka imieniem Góreckiego

10 września, Rydułtowy

Henryk Mikołaj Górecki został patronem Biblioteki Publicznej Miasta Rydułtowy. Uroczystość odbyła się z udziałem m.in.  Jadwigi Góreckiej, wdowy po kompozytorze i jej rodziny. 

Połączenie szpitali

29 września, powiat


Radni powiatowi decydują o połączeniu szpitala w Wodzisławiu i szpitala w Rydułtowach w jeden Zakład Opieki Zdrowotnej.

Honorowy ksiądz Rek

28 października, Rydułtowy

Ks. Bogdan Rek został honorowym obywatelem Rydułtów. Zaszczytny tytuł odebrał na sesji rady miejskiej. Przez 7 lat był wikariuszem w Parafii św. Jerzego i dał się poznać jako m.in. wyjątkowy działacz społeczno-kulturalny.

Ostatnia Barbórka w Annie

4 grudnia, Pszów

Setki górników obecnych i emerytowanych, ich rodzin, zaproszonych gości i mieszkańców wzięło udział w procesji z kopalnianej cechowni do pszowskiej bazyliki. Podczas przemarszu przeniesiono obraz św. Barbary. Był to symboliczny koniec fedrunku w kopalni. Faktycznie wydobycie węgla potrwa maksymalnie do lutego, a kopalnia przestanie działać z końcem 2013 roku.

Nowy szef PZD

12 grudnia, powiat

Tomasz Wójcik, zastępca naczelnika wydziału komunikacji i transportu wodzisławskiego starostwa zostaje dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg. Zastąpił na tym stanowisku Marka Okularczyka.

Leszek Blanik patronem Sokolni

28 grudnia, Radlin

W Sokolni została odsłonięta tablica potwierdzająca nadanie budynkowi imienia Leszka Blanika, mistrza olimpijskiego z Pekinu. W uroczystości wziął udział m.in. sam Leszek Blanik, obecnie poseł, od lat mieszkający w Gdańsku. Mistrz zdawał sobie sprawę, że sama inicjatywa spotkała się ze sporym sprzeciwem grupy radnych, którzy uważali, że nie powinno się nadawać obiektom imienia osoby, która jeszcze żyje, bo jej życiorys nie jest zamknięty. Leszek Blanik skwitował protesty słowami, że „z zazdrością nie ma co dyskutować”.