Pensje urzędników zależne od wyników pracy
Po audycie szykują się zmiany w wodzisławskim urzędzie miasta
Kompetencje, zakres obowiązków i jakość pracy wszystkich urzędników magistratu, w tym kadry kierowniczej badała katowicka firma konsultingowa Grupa Gumułka na zlecenie władz Wodzisławia. – W efekcie uzyskaliśmy czytelną informację, którzy pracownicy są maksymalnie obciążeni pracą, a którym zakres zadań można jeszcze znacząco poszerzyć. Dzięki audytowi wyselekcjonowaliśmy 24 najlepszych pracowników, dla których przygotujemy ścieżki pionowego i poziomego awansu – wylicza Mieczysław Kieca, prezydent. Audytorzy zasugerowali wprowadzenie systemu motywacyjnego w urzędzie. – Będziemy dążyć do wprowadzenia badania satysfakcji klientów, narzędzia już dość powszechnego w sektorze firm, ale jeszcze stosunkowo mało rozpowszechnionego w samorządach – podkreśla prezydent Kieca. – Pracownicy zostaną objęci systemem motywowania płacowego, w zależności od zakresu zadań i efektów ich pracy. Jeśli będą się wyróżniać, będą mogli liczyć na awans, zgodnie z opracowaną wcześniej ścieżką awansu zawodowego i programem sukcesji na stanowiskach pracy.
W raporcie z audytu znalazły się również sugestie dotyczące wygospodarowania w urzędzie pomieszczenia dla matek z dziećmi, a także do obsługi tych klientów, którzy nie chcą o swych problemach opowiadać przy innych. Audytorzy sugerują także wypracowanie metod zastępowania pracowników podczas ich przerw na posiłki.
W sumie w raporcie znalazło się kilkadziesiąt rekomendacji. Ich wdrażanie rozpocznie się już w styczniu. W pierwszych tygodniach roku Mieczysław Kieca omówi wyniki badania z poszczególnymi naczelnikami i kierownikami. W ich efekcie do końca marca zostaną opracowane konkretne propozycje modyfikacji w funkcjonowaniu urzędu wraz z harmonogramem ich realizacji. – W czerwcu dokonamy pierwszego podsumowania efektów wprowadzanych zmian. Jeśli okaże się to niezbędne, wprowadzimy niezbędne korekty. Równolegle przez cały czas będziemy prowadzić szkolenia dla kadry kierowniczej z zarządzania zasobami ludzkimi – zapowiada prezydent.
Do mocnych stron urzędu wiceprezes firmy Jarosław Piotrowski zalicza jasność działań, nastawienie na klienta, brak istotnych przerostów w zatrudnieniu oraz podejmowanie przez władze miasta niełatwych decyzji, jak włączenie do magistratu straży miejskiej. Audyt wykazał również, że zatrudnienie w urzędzie w przeliczeniu na mieszkańców jest niższe, niż średnia z wszystkich miast. W Wodzisławiu wskaźnik wynosi 3,29 etatu na 1000 mieszkańców dla średniej 3,48.
(tora)