Nie czekają na mannę z nieba
– Szkoda, że aż 70 proc. pieniędzy uzyskanych z jednego procenta wypływa poza nasz powiat. Mam nadzieję, że ta proporcja będzie się zmieniać – mówi Dawid Topol, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Radlinie-Biertułtowach.
RADLIN Strażacy z Biertułtów podsumowali ostatni rok działań. Na zwołanej konferencji prasowej opowiedzieli zarówno o ubiegłorocznych akcjach, uroczystościach oraz – przede wszystkim – pozyskanych środkach. A tych było niemało, bowiem radlińska straż zaopatrzyła się w sprzęt za ponad 70 tys. zł. – Jest on podzielony na dwie pule. Służy do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz do nauki udzielania pierwszej pomocy, ponieważ jako jednostka jeździmy po całym województwie i edukujemy dzieci w tym zakresie. Zakupiliśmy między innymi średni zestaw ratownictwa drogowo-technicznego, drabinę nasadkową, zestaw manekinów, generator prądotwórczy czy walizkowy zestaw znaków – wylicza tylko niektóre pozycje z długiej listy sprzętu prezes Dawid Topol.
Trzeba być zdesperowanym
Radlińska jednostka, jako jedna z nielicznych w regionie, w tak mocny sposób stawia na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Prócz funduszy unijnych, miejskich czy ze strony firm, instytucji lub indywidualnych darczyńców, strażacy – jako organizacja pożytku publicznego – pozyskują środki z jednego procenta podatku. W zeszłym roku otrzymali z tego źródła 7 622 zł. – Mamy nadzieję, że w tym będzie jeszcze więcej. Każdą otrzymaną złotówkę staramy się pomnożyć 10 razy – podkreślają. Wszystkie te działania strażacy nazywają „profesjonalną akcją fundraisingową”, czyli procesem zmierzającym do zdobywania funduszy poprzez proszenie o wsparcie firm czy pojedynczych darczyńców. – Jako jednostka nie czekamy na mannę z nieba, ale szukamy różnych ścieżek finansowania zakupu nowego sprzętu – zaznacza naczelnik Jacek Jędrzejek. – To kwestia zmiany pokoleniowej. Nie czarujmy się, ale nadeszły nowe czasy. Teraz należy być „zdesperowanym” w tym sensie, że trzeba szukać i rozglądać się za funduszami. To działanie długofalowe, które jednak procentuje. Ważne jest również to, by nawiązać jakieś relacje z darczyńcami, zbierać na konkretny cel i rozliczać się ze społeczeństwem z pozyskanych pieniędzy – dodaje prezes Topol.
Zaraz po państwowej
Prezes Topol podkreślił też, że chce, by radlińska jednostka była drugą strażą pożarną w powiecie. – Dlaczego drugą? Dlatego, że pierwszą zawsze powinna być Państwowa Straż Pożarna – wyjaśnił – Natomiast spośród ochotniczych chcemy ubiegać się o miano tej najlepiej przygotowanej. Myślę, że mamy ku temu wszelkie predyspozycje – zakończył.
(mas)
Złóż zeznanie podatkowe w urzędzie gminy
Jak co roku wodzisławski Urząd Skarbowy uruchamia w urzędach miast i gmin dodatkowe punkty obsługi podatników. Pracownicy skarbówki będą do dyspozycji mieszkańców: 18 marca w Urzędzie Miasta Rydułtowy, 19 marca – w Urzędzie Gminy Gorzyce, 20 marca – w Urzędzie Gminy Lubomia, 21 marca – w Urzędzie Gminy Marklowice, 25 marca – w Urzędzie Gminy Mszana, 26 marca – w Urzędzie Miasta w Pszowie, 27 marca – w Urzędzie Gminy Godów oraz 28 marca – w Urzędzie Miasta w Radlinie. Punkty obsługi podatników będą czynne w godz. od 8.00 do 14.00.
(abs)