Ośrodek w starym probostwie
POŁOMIA Władze powiatu planują uruchomić w budynku byłego probostwa ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Starosta Tadeusz Skatuła i wójt Mirosław Szymanek porozumieli się w tej sprawie. W zamierzeniu ma to być miejsce uzupełniające obecną ofertę, ponieważ pomoc w ośrodku znajdą osoby, które ze względu na stopień niepełnosprawności nie mogą w pełni korzystać z rehabilitacji oferowanej w innych placówkach.
Rozmowy dotyczące utworzenia ośrodka toczą się pomiędzy powiatem i gminą od 2010 r. Z inicjatywą jego utworzenia wyszła Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu. – W naszym powiecie nie ma miejsca dla osób, którym oferta warsztatów terapii zajęciowej czy ośrodka „Perła” nie do końca odpowiada. Gdy więc poszukiwano sposobu na zagospodarowanie podupadającego budynku probostwa zaproponowałam utworzenie ośrodka wsparcia dla takich właśnie osób – mówi Obiegły. Trzy lata temu na przeszkodzie stanęły jednak kwestie finansowe. Remont zrujnowanej zabytkowej fary z początku XIX w. oszacowano na ok. 3 mln zł. – Wspólnie z kurią w Katowicach, która była właścicielem budynku, a także wójtem Mszany prowadziliśmy rozmowy ze Śląskim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, ale okazało się, że nie możemy liczyć na takie pieniądze – wspomina dyrektor PCPR. Od pomysłu więc odstąpiono. Nie na długo jednak. W 2011 r. okazało się bowiem, że władze Mszany pozyskały ok. 6 mln zł ze środków unijnych na rewitalizację centrum Połomi i temat powrócił. Początkowo gmina zakładała, że po zakończeniu prac wskaże operatora, który będzie tu prowadził działalność. Jednak zmieniły się przepisy o pomocy społecznej. Odtąd jedynie samorząd może się starać o prowadzenie tego typu placówek. Po kilku miesiącach konsultacji z wodzisławskim PCPR wójt zwrócił się 27 lutego do starosty o przejęcie tego zadania. Starosta wziął pod uwagę, że przejmując zadanie umożliwi korzystanie z ośrodka mieszkańcom wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego i na propozycję wójta przystał. 6 marca zarząd powiatu zadeklarował gotowość realizacji zadania. Warunkiem jest jednak pozyskanie od wojewody pieniędzy na utworzenie i bieżącą działalność. Tadeusz Skatuła chciałby, żeby ośrodek otworzył swoje podwoje 1 grudnia.
(tora)