Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (656) Data wydania: 04.06.13

Utopiec stanął obok urzędu gminy

GODÓW Na niecodzienny pomysł wpadli włodarze Godowa. Tuż obok urzędu gminy powstała drewniana rzeźba Utopca, ducha jezior, stawów i wszelkich sadzawek, znanego z dawnych wierzeń słowiańskich, szczególnie żywych na Śląsku.

W Godowie – Godowski Utopiec to najprawdopodobniej Zeflik, znany dobrze z ludowych wierzeń i podań. Wedle Joanny i Jarosława Murawskich, autorów książki „Legendy o Utopcach” Zeflik to upadły anioł, który spadając z Nieba na ziemię miał to szczęście, że wylądował w Leśnicy. Na Ziemi zamierzał czynić zło z Belzebubem, ale obaj źle trafili, bo mieszkańcy ziemi wodzisławskiej im się nie dali. Belzebub zszedł do piekielnych czeluści, Zeflik postanowił na Ziemi jeszcze coś zdziałać. Szczególnym obiektem jego psot był książęcy młynarz Uher. Ten jednak Zeflikowi się nie dał, a nawet się z nim zaprzyjaźnił. Tym sposobem wodzisławianie zyskali psotnika–wesołka, który czasem nawet im pomagał. Wygląda na to, że teraz Zeflik przeniósł się do Godowa. Oby jednak za dużo tu nie psocił i nie stał się przyczyną urzędniczych niepowodzeń. Albo ich kozłem ofiarnym.

Godowskiego Utopca wyrzeźbili Bogumiła i Ireneusz Canibołowie, małżeństwo rzeźbiarzy i rękodzielników ze Skrbeńska. Okazała rzeźba ma około 5 metrów wysokości i powstała techniką rzeźbienia w drewnie piłami spalinowymi. Za budulec posłużył pień starego jesionu, który jeszcze niedawno miał status pomnika przyrody, ale ze względu na fatalny stan ów status utracił i ze względu na zagrożenie jakie stwarzał został ścięty. Ów kiepski stan drzewa dał się we znaki również rzeźbiarzom. – Pień w niektórych miejscach był tak spróchniały, że nie było pewne czy rzeźbę uda się wykonać – wyjaśnia Bogumiła Caniboł. Ostatecznie rzeźbiarze zostali zmuszeni do improwizowania i Utopcowi nadano nieco inny wygląd niż pierwotnie zakładano. Wygląd dodajmy imponujący.

(art)