Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS
Kiedy mama i tato mogą korzystać razem z urlopu rodzicielskiego? Czy dla obojga rodziców jest to 26 tygodni? Czy mogą przebywać na urlopie równocześnie opiekując się jednym dzieckiem?
Kasia K.
Rodzice dziecka urodzonego po 31 grudnia 2012 r. mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie, przy czym łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 26 tygodni. Co oznacza, że w tym samym czasie oboje rodziców może korzystać z takiego urlopu maksymalnie po 13 tygodni każdy.
Od czego zależy, że jedni pobierać będą zasiłek macierzyński w 100 proc, a innych w 80 proc. Skąd się potem bierze 60 proc. zasiłku macierzyńskiego przy urlopie rodzicielskim?
Ewa z Rybnika
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Nowe przepisy wprowadzają dwa rozwiązania. W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 proc. W przypadku, gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 proc. za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60 proc. za okres urlopu rodzicielskiego.
W czasie podróży służbowej miałem wypadek. Czy w związku z tym należą mi się jakieś świadczenia z ZUS?
Adam M.
Wypadek w czasie podróży służbowej traktowany jest na równi z wypadkiem przy pracy, chyba że spowodowany został działaniem pracownika, które nie miało związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.
Lekarz wyznaczył mi termin porodu na 17 lipca. Obecnie już korzystam z urlopu macierzyńskiego w wysokości 100 proc. podstawy. Kiedy powinnam złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski i w jakiej wysokości będzie mi wypłacany?
Czytelniczka
Jeżeli złoży Pani wniosek o kolejne urlopy w ciągu 14 dni od daty porodu, wysokość zasiłki macierzyńskiego za wszystkie wnioskowane okresy będzie wynosić 80 proc. podstawy.
Mam 84 lata i stwierdzoną niepełnosprawność w stopniu znacznym. Mój syn dostaje około 500 zł i opiekuje się mną. Czy gdybym zwróciła się do MOPS o dodatkową odpłatną nawet pomoc, np. gotowanie czy pomoc w toalecie, synowi odebrano by to świadczenie?
Alina C.
Rozstrzygnięcie powyższego problemu nie należy do ZUS. Prawo do świadczeń z tytułu opieki nad członkiem rodziny z ustaloną niepełnosprawnością w stopniu znacznym regulują przepisy ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej. Wobec powyższego pytanie należy skierować do Ośrodka Pomocy Społecznej, który wypłaca świadczenie dla Pani syna.