Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (680) Data wydania: 19.11.13

Hałda jak marzenie

Na liście inwestycji, które Pszów chciałby realizować w ramach nowego budżetu unijnego w latach 2014 – 2020, jest budowa kompleksu sportowo–rekreacyjnego na hałdzie Wrzosy.

PSZÓW Na obszarze o łącznej powierzchni 17 hektarów największą atrakcją ma być usypana sztuczna góra - o 10 metrów wyższa niż obecny szczyt - ze stokiem narciarskim o długości około 240 metrów (biegnącym po zboczu od strony Rydułtów) oraz torem saneczkowym. W innych punktach znalazłyby się plac zabaw, park z miejscami wypoczynkowymi, wodny plac zabaw, czyli zespół brodzików ze zjeżdżalniami i spory parking. Planowane są też boiska. Główne wejście z dużym parkingiem ulokowane zostanie przy ul. Traugutta. Pewne wyobrażenie o całości daje makieta znajdująca się w urzędzie miasta.

Kompleks ma powstać dzięki współpracy, którą Pszów nawiązał z firmą Gwarex. Przedsiębiorstwo kupiło hałdę od Kompanii Węglowej. Tona po tonie przewozi materiał do swojego zakładu odzyskującego węgiel. Po skończonej eksploatacji nie będzie już potrzebować tego terenu. – Firma potwierdza chęć współpracy polegającą na przekazaniu hałdy miastu w dogodnym terminie, a wcześniej na uporządkowaniu jej i ukształtowaniu według koncepcji  – podkreśla burmistrz Pszowa, Marek Hawel.

Wstępnie oszacowano, że kompleks może kosztować 15 mln zł. Nie obejdzie się bez wsparcia w postaci środków unijnych. Miasto już ustawiło się w kolejce po pieniądze z puli nowego budżetu unijnego w latach 2014 – 2020. – Zgłosiliśmy projekt do subregionu. Na razie ujęliśmy w nim wszystkie atrakcje – podkreśla burmistrz. W zależności od tego, ile środków Pszów otrzyma (o ile oczywiście w ogóle je dostanie, co okaże się w 2014 roku), będzie realizował albo wszystkie punkty, albo zdecyduje się na budowę tylko części z nich. – Niekoniecznie musimy robić całość od razu. Na pewno priorytetem jest stok – dodaje Hawel.

(mas)