Tajemniczy inżynier kontraktu
Wybrano firmę, która będzie nadzorowała budowę infrastruktury publicznej w nowych Nieboczowach. Póki co nie można ujawnić, co to za firma.
LUBOMIA Włodarze Lubomi wiedzą już, z jaką firmą gmina podpisze umowę na inżyniera kontraktu, który będzie pełnił nadzór inwestorski m.in. nad budową infrastruktury technicznej oraz budynków użyteczności publicznej w nowych Nieboczowach.
Najpierw wybór, potem negocjacje
Jak już informowaliśmy w grudniu do finalnej fazy złożonego i wieloetapowego postępowania przeszły dwie oferty - austriackie konsorcjum EMCG wraz z polskimi partnerami oraz polskie konsorcjum Inwest-Complex z Gliwic, z partnerami z Raciborza i Katowic. Na początku stycznia mieliśmy poznać firmę, która będzie nadzorować budowę nowej wsi. Urzędnicy przyznają, że dokonali już wyboru, ale na razie nie mogą podać, która firma przedstawiła korzystniejszą ofertę. - Procedura wyboru przebiega wedle wytycznych Banku Światowego, a te jasno mówią, że nie możemy podać nazwy firmy do momentu podpisania z nią umowy. Przepisy banku są w tej materii jednoznaczne – wyjaśnia Czesław Burek, wójt Lubomi. I nieco dziwne. Bo teraz kiedy gmina wybrała już wykonawcę będzie musiała przeprowadzić z nim... dodatkowe negocjacje. - Zgodnie z wytycznymi muszą zostać potwierdzone przez oferenta różne sprawy, np. czy nic się nie zmieniło w kwestii posiadanych przez niego ekspertów. Gdyby np. okazało się, że któryś z przedstawionych w dokumentacji ofertowej ekspertów teraz nagle nie może być brany przez inżyniera pod uwagę, czyli że nie jest on już do jego dyspozycji, to jest to podstawa do niepodpisania umowy – wyjaśnia Burek. Ale jak zaznacza mało prawdopodobne by rzeczywiście tak się stało. W jego opinii umowa zostanie podpisana w ciągu miesiąca. To ważne by wybór się nie przedłużał, bo bez inżyniera kontraktu nie rozpocznie się budowa infrastruktury nowych Nieboczów. A tymczasem w toku są już przetargi m.in. na sieci elektroenergetyczne. Kilka dni temu otwarto koperty oferentów. Napłynęło 8 ofert, a rozpiętość cenowa kształtuje się na poziomie od 1,7 mln zł do 2,9 mln zł.
Zaprojektuje i przypilnuje budowy
Umowa gminy z inżynierem kontraktu będzie obowiązywała przez 3 lata. Jego zadaniem będzie zaprojektowanie i nadzór na budową budynków użyteczności publicznej takich jak remizy ze świetlicą, budynku sportowego, a także projektowanie i realizacja przestrzeni publicznych – rynku, boisk sportowych, cmentarza, parku. Ponadto zwycięzca przetargu będzie czuwał nad prawidłowym wykonaniem infrastruktury technicznej, a więc dróg, wodociągów, sieci kanalizacyjnej, sieci elektroenergetycznych. Do jego zadań będzie też należeć nadzór nad przenosinami zwłok z cmentarza w Nieboczowach na nowe miejsce spoczynku.
(art)