Kopalnie do łączenia, 884 osoby do zwolnienia
Zarząd Kompanii Węglowej podtrzymuje plany łączenia kopalń oraz konieczność redukcji w administracji, która ma dotyczyć 884 osób, o ile nie znajdzie się rozwiązanie alternatywne.
REGION Podczas konferencji prasowej 23 stycznia w siedzibie Kompanii Węglowej wiceprezes zarządu Marek Uszko poinformował, że zarząd w specjalnej uchwale przyjął projekt programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014–2020 oraz plan techniczno–ekonomiczny na 2014 rok. 24 stycznia dokument został przesłany Radzie Nadzorczej spółki, która rozpatrzy go 31 stycznia. W tym dniu członkowie Rady Nadzorczej spotkają się w obecności zarządu z przedstawicielami strony społecznej, by wysłuchać opinii związków zawodowych.
Wiceprezes poinformował też, że w przyjętym projekcie podtrzymano plany łączenia kopalń. Wyjątkiem będą jedynie kopalnie „Bolesław-Śmiały” i „Ziemowit”, które nadal będą działać samodzielnie. Podtrzymano także konieczność redukcji w administracji, która ma dotyczyć 884 osób. Członkowie zarządu podkreślili jednak, że istnieje możliwość rozwiązań alternatywnych, które pozwoliłyby uniknąć zwolnień w tej grupie pracowników. Warunkiem jest jednak osiągnięcie porozumienia ze stroną społeczną i znalezienie rozwiązania, które przyniesie rocznie 86 mln zł oszczędności. – Przed nami ponowny cykl spotkań ze związkami zawodowym w trybie dotyczącym zwolnień z przyczyn ekonomicznych. Albo uzgodnimy regulamin zwolnień pracowników, albo znajdziemy alternatywne rozwiązanie, które pokryje wartość wynagrodzeń 884 pracowników. Wierzę, że w czasie tych rozmów znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zwolnień. Jeśli nie będzie porozumienia w tej sprawie, ustawa daje pracodawcy prawo do podjęcia samodzielnej decyzji – powiedział Piotr Rykala, wiceprezes do spraw pracy.
Ponadto zarząd już podjął kilka koniecznych decyzji, które obniżą koszty funkcjonowania spółki. Od lutego tego roku pracownikom administracji nie będą wydawane bony na posiłki regeneracyjne. Od początku tego roku nie będą także naliczane odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów. Przyniesie to 23 mln zł oszczędności. Zarząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie formy, w jakiej wypłacona zostanie 14 pensja. Wiceprezes Marek Uszko przypomniał, że w 10-letniej historii Kompanii Węglowej zarząd nie złamał żadnego z zawartych porozumień. – Także teraz nie zamierzamy tego zrobić – zadeklarował wiceprezes Uszko i dodał, że zarząd będzie starał się wypłacić 14 w terminie.
(mas)