Zdrowie: Zdrowie psychiczne i choroba psychiczna
Poradnik
Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zdrowie psychiczne to nie tylko brak zaburzeń psychicznych, ale również stan, w którym osoba zdaje sobie sprawę ze swojego potencjału, potrafi radzić sobie ze stresem, jest zdolna do miłości, twórczości i efektywnej pracy.
Osoba zdrowa psychicznie jest zorientowana na swoje mocne strony, stara się utrzymać równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem, na bieżąco odreagowuje napięcia – właściwie (asertywnie) komunikując się z innymi, korzysta ze swoich praw osobistych i wsparcia społecznego. Człowiek taki realizuje swoje pasje i regularnie miewa czas „tylko dla siebie”.
W jaki sposób radzimy sobie z codziennym stresem, jak funkcjonujemy w relacjach rodzinnych, społecznych? Jak reagujemy w sytuacjach kryzysowych?
Osoba mająca problem ze zdrowiem psychicznym odczuwa cierpienie i dyskomfort emocjonalny.
Depresja, nerwica, czy chociażby zaburzenia adaptacyjne, będące reakcją na przedłużający się stres (mobbing w pracy, przemoc domowa, kryzys małżeński, życie pod jednym dachem z alkoholikiem) to tylko przykłady problemów wymagających pomocy specjalistycznej. Długotrwałe obniżenie nastroju, brak poczucia sensu i radości życia, spadek energii witalnej, drażliwość, bezsenność – to może być depresja. A jeśli dręczy cię nieokreślony niepokój, bezustannie zamartwiasz się, miewasz nagłe napady lęku, „huśtawki nastroju”, gnębią cię natrętne myśli – to mogą być zaburzenia nerwicowe. Lęk nerwicowy kręci się w obrębie „błędnego koła” - wyzwala objawy somatyczne (przyspieszone bicie serca, ból brzucha, duszności), a te nasilają lęk, który wzmaga objawy wegetatywne. Jeśli więc odwiedziłeś już wielu lekarzy, a wyniki badań pozostają negatywne, najlepszą formą pomocy będzie psychoterapia.
Definiując zdrowie psychiczne mamy na myśli zdolność do osiągnięcia satysfakcji z życia, poczucie własnej wartości oraz umiejętność radzenia sobie z trudnościami.
Co możemy zrobić, aby lepiej zadbać o swoje samopoczucie psychiczne? Czy wiemy kiedy i gdzie zwrócić się po pomoc, na wypadek gdybyśmy jej potrzebowali? Nie budujmy tabu i piętna wokół dolegliwości psychicznych, nie bójmy się korzystać z pomocy. Zaburzenia psychiczne można i trzeba leczyć. Szukajmy lepszego życia, zróbmy to dla siebie i swoich bliskich. Sięgnijmy po wsparcie.
AL-MED Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień
Wodzisław Śl., ul. Radlińska 16, 32 445 04 06
Żory, Al. Wojska Polskiego 3c, 32 722 90 92