Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (690) Data wydania: 04.02.14

Zdrowie: Ból to też choroba

Ból często towarzyszy człowiekowi i jest niejednokrotnie sygnałem ostrzegawczym o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ale znacznie częściej jest dla nas negatywnym przeżyciem, któremu oprócz czysto fizycznego doznania bólu towarzyszą  gniew, lęk, depresja, niepokój.

Najbardziej znany jest podział ze względu na czas jego trwania na ból ostry (np. ból po urazie, oparzeniu, ból wieńcowy czy kolka nerkowa) i ból przewlekły, który trwa przez dłuższy czas lub też towarzyszy chorobom przewlekłym – mówi dr n. med. Kordian Waroński, specjalista medycyny paliatywnej z NZOZ „Medicator” w Radlinie. Może on być jedynym objawem, ale może też towarzyszyć wielu innym chorobom i powodować niepotrzebne dodatkowe cierpienie dla pacjentów, np. w cukrzycy, gdzie do teraz panuje przekonanie, że do bólu stóp w cukrzycy należy się przyzwyczaić. Z  bólem przewlekłym należy walczyć – nie zawsze można go zlikwidować, ale w większości można znacznie zmniejszyć jego natężenie. Leczenie bólu przewlekłego to nie tylko działania czysto lekarskie. Bardzo ważne jest zachowanie się i pomoc osób bliskich, rodziny, krewnych czy przyjaciół.

Ból, jak wspomniałem, to nie tylko cierpienie fizyczne, dlatego tak ważne jest zrozumienie otoczenia, otoczenie opieką, a często wystarczy kilka empatycznych słów aby ulżyć cierpiącemu – słyszymy od dra Warońskiego. To, że ktoś nie wygląda na chorego, nie znaczy, że nie cierpi. Często określamy naszych bliskich jako hipochondryków, a niejednokrotnie są to osoby cierpiące na ból przewlekły, wymagające naszego zrozumienia i pomocy. Przyczyną bólu może być również przemęczenie czy sytuacja konfliktowa w rodzinie. Nie możemy nie zauważać nawet bólu o małym natężeniu, który trwa długo, np. kilka lat, gdyż obniżając odporność i wywołując stres może powodować znacznie poważniejsze następstwa, jak np.  chorobę nowotworową u osoby z przewlekłym napięciowym bólem głowy. Pamiętajmy jednak – żadnego samoleczenia. Korzystajmy z porady lekarza rodzinnego czy specjalistów medycyny paliatywnej, którzy zajmują się leczeniem tych dolegliwości. Przede wszystkim musimy określić przyczynę cierpienia, która może być odwracalna. A w przypadku braku  możliwości skutecznego leczenia przyczynowego zdecydujmy się na leczenie przewlekłe, np. farmakologiczne. Wielu pacjentów obawia się uzależnienia od leków, objawów ubocznych, w tym, jak często określają „zniszczenia” wątroby. A czy ktokolwiek neguje przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze w przypadku utrzymywania się jego podwyższonych wartości, czy też stosowanie insuliny w cukrzycy? W aptekach mamy szeroki wachlarz leków przeciwbólowych, co pozwala na odpowiednie ich dobranie i zminimalizowanie wystąpienia objawów ubocznych, pod warunkiem odpowiedniego leczenia, powolnego modyfikowania dawek i kombinacji leków. Szczególną rolę odgrywa skuteczne leczenie bólu u pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy ponadto narażeni są  na wiele innych uporczywych i pogarszających jakość ich życia dolegliwości.

Czasem mamy do czynienia z tzw. bólem totalnym, który rozgrywa się nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale dotyka też sfery duchowej, psychologicznej, socjalnej.  Nazywa się go także bólem wszechogarniającym i rozpoznajemy go, gdy dominuje utrata sensu i znaczenia życia, poczucie braku nadziei oraz wiary w jakąkolwiek pomoc. Wtedy tym bardziej ważna jest pomoc bliskich i personelu medycznego. Pamiętajmy więc, że ból nie zawsze jest tylko  sygnałem pochodzącym z naszych receptorów bólowych  i dlatego czasem  towarzyszenie cierpiącemu czy akceptacja jego dolegliwości mogą przynieść więcej pożytku niż najdroższe środki farmakologiczne. „Nie pozwólmy cierpieć naszym bliskim z powodu bólu, aktualna wiedza i środki pozwalają na znaczne ulżenie w ich cierpieniu, trzeba tylko zawczasu po nie sięgnąć” – radzi dr Kordian Waroński, specjalista medycyny paliatywnej z„Medicator”.