700 tysięcy na oczyszczalnie
Nie maleje zainteresowanie przydomowymi oczyszczalniami ścieków
MARKLOWICE W 2014 r. w gminie realizowany będzie trzeci etap budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Chętnych nie brakuje. Na ten cel zagwarantowano w tegorocznym budżecie gminy 700 tys. zł.
Budowę oczyszczalni przydomowych, jako jednego z elementów budowy gminnego systemu oczyszczania ścieków w Marklowicach rozpoczęto w 2011 roku.
System ten jest realizowany na terenach, które ze względu na warunki techniczne lub nieopłacalność ekonomiczną nie są przewidziane do skanalizowania.
- Na wielu terenach zabudowa jest rozproszona i „ciągnięcie” tam sieci kanalizacyjnej nie ma ekonomicznego uzasadnienia – mówi wicewójt Piotr Galus. – W niektórych częściach Marklowic teren jest pagórkowaty i jeśli trzeba byłoby robić ileś przepompowni, to koszty byłyby niesamowite, nie tylko inwestycyjne, ale i eksploatacyjne. A to wszystko przekłada się na koszty ścieków.
W programie tzw. przydomówek znalazło się w sumie ok. 370 domów. W latach 2011/12 powstało 31 oczyszczalni, obsługujących 32 budynki,w drugim etapie, w roku 2013 – 33 oczyszczalnie. Na ten rok do realizacji zakwalifikowano 30 budynków mieszkalnych.
W Marklowicach system budowy przydomowych oczyszczalni wygląda tak, że gmina zawiera z właścicielem nieruchomości umowę na dzierżawę (na 10 lat) przydomowej oczyszczalni. – Stawka jest określona, to nie więcej niż 20 proc. wartości oczyszczalni, ale nie więcej niż 3,5 tys. zł. Czynsz jest płatny z góry na całe 10 lat. Oczyszczalnia jest na stanie majątku gminy, a dzierżawca przejmuje obowiązki dotyczące jej eksploatacji – wyjaśnia Galus.
Do tej pory najwięcej oczyszczalni przydomowych wybudowano przy ulicy Szymanowskiego. Jest tam 56 budynków mieszkalnych, a 32 będą podłączone do przydomowych oczyszczalni. Podobnie przy ul. Krakusa, na tzw. Małej Pradze. Znajdują się tam 33 budynki, a przydomowych oczyszczalni będzie 16.
By obniżyć koszty inwestycji, budowę oczyszczalni gmina zleciła gminnemu zakładowi gospodarki komunalnej.
(abs)