Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Od kilkunastu lat pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do ostatniej decyzji za każdym razem miałam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Niestety na ostatniej komisji lekarskiej otrzymałam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Czy to będzie miało wpływ na wysokość mojej renty? Czy w związku z tym zostanie ona obniżona?
Mieszkanka Wodzisławia Śląskiego
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od stopnia niezdolności do pracy. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS ustala rentę w wysokości 100 proc. naliczonej kwoty. Natomiast w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, kwota renty wynosi 75 proc. ustalonej kwoty. Dlatego też w opisanym przez Czytelniczkę przypadku wysokość świadczenia zostanie obniżona.
Decyzją sądu, po wcześniejszym odwołaniu do ZUS, przyznano mi rentę. Chciałbym się dowiedzieć, czy ZUS obligatoryjnie wypłaci mi odsetki, czy to znowu musi nakazać sąd?
Stanisław K.
Odsetki od wyrównania renty przyznanej przez sąd przysługują tylko w przypadku, gdy sąd nakaże ich wypłatę.
Czy jest określony wzór wniosku, który należy złożyć o przekazanie wstrzymanych emerytur?
Czesław z Wodzisławia
W ustawie nie ma określonego wzoru wniosku. Dokument taki musi jednak zawierać kilka obowiązkowych elementów: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także numer emerytury. Wniosek musi być podpisany przez wnioskodawcę. Musi też określać czego dotyczy, a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami. Emeryci, którzy do 21 listopada 2012 r. , nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów uzyskanych w okresie, za który przysługuje wypłata zawieszonej emerytury (najlepiej w układzie miesięcznym).