Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (732) Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę

Mieszkam na parterze – dlaczego płacę za windę?

Odpowiadając wprost na pytanie w tytule należy stwierdzić, że taki jest przepis. Zgodnie z art. 4 prawa spółdzielczego obowiązuje zasada, że za windę płacą wszyscy, od mieszkańców parteru po osoby zajmujące mieszkania na ostatnim piętrze.

I płaci się za tyle osób, ile mieszka pod danym adresem. Oczywiście budzi to wątpliwości, zarówno mieszkańców, jak i administratorów. Jak słyszymy w Spółdzielni Mieszkaniowej ROW automatyczne wprowadzenie tego przepisu przez ustawodawcę było nieprzemyślane. – Nie przewidziano specyfiki funkcjonowania dźwigów w niektórych budynkach, np. tych z wielkiej płyty produkcji NRD (dla przypomnienia – Niemiecka Republika Demokratyczna, tzw. Niemcy Wschodnie, czyli komunistyczne państwo pod wpływami Związku Radzieckiego, które przestało istnieć w 1990 roku po zjednoczeniu Niemiec), gdzie od chwili ich wybudowania winda zatrzymuje się dopiero na trzecim piętrze. A zatem z logicznego punktu widzenia mieszkaniec pierwszego piętra chcący skorzystać z windy powinien pojechać na to 3 piętro i zejść po schodach. Nasuwa się również pytanie, czy autorzy tego zapisu ustawowego wzięli pod uwagę fakt, iż na parter w wielu budynkach przecież nie jeździ się windą – słyszymy w SM ROW. W jednym czy drugim wypadku winda wcale nie stanowi udogodnienia dla mieszkańców. Skoro jednak ustawa spółdzielcza obowiązuje, pozostaje ją respektować, ale też dopominać się, m.in. poprzez posłów wprowadzenia sensownych zmian.  Problemem stało się również to, że obecny system opłat od liczby osób zamieszkałych w danym mieszkaniu przestaje się sprawdzać. Coraz więcej osób wyjeżdża, wynajmuje mieszkania, co powoduje brak rzeczywistych wpłat za osoby korzystające z wind. To nasuwa nieustanne pytania – i co dalej? Przecież za utrzymanie wind trzeba płacić. Ale jak tę opłatą ustalić? Na ten temat trwa już długa dyskusja, gdyż każda zmiana w jakiś sposób dotknie mieszkańca. Gdyby wprowadzić opłatę od ilości udziałów, to osoby posiadające duże mieszkanie zapłacą więcej bez względu na fakt liczby osób i częstotliwości korzystania z windy. Jest to temat, który trzeba będzie podjąć i spróbować w jakiś sposób rozwiązać.

(tora)