Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (739) Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę

Trybunał wycina chore przepisy

Blisko pół miliona złotych kar wlepiły urzędy w naszym regionie właścicielom terenów, którzy bez pozwolenia wycięli drzewo. Dziś sądy zaczynają uchylać nałożone kary, a Trybunał Konstytucyjny orzekł, że są niezgodne z Konstytucją RP.

Twój teren, twoje drzewo, a jednak musisz spytać urzędników czy możesz je wyciąć. Wszystko przez przepisy ustawy o ochronie przyrody, która miała chronić drzewa a doprowadziła niejednego przedsiębiorcę i właściciela ogrodu do ruiny. Dotąd urzędnicy nakładali kary według bezdusznego taryfikatora wpisując w decyzje astronomiczne kwoty. Przykład? We wrześniu ubiegłego roku w niewielkiej gminie Kornowac, za usunięcie dwunastu olch czarnych i jednego jesionu urząd nałożył karę w wysokości 195 tysięcy złotych. Kwota to wynik skomplikowanych obliczeń, które są zawarte w przepisach. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach.

Nie można działać z automatu

W lipcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wspomniane przepisy są niezgodne z Konstytucją RP , a w połowie grudnia 2014r. zaczęły zapadać pierwsze wyroki uchylające decyzje w sprawie nałożenia kar. Zdaniem Trybunału ustawodawca nakazał stosowanie tej kary niejako mechanicznie i w sposób sztywny – bez względu na zróżnicowanie przyczyn i okoliczności usunięcia drzewa (krzewu). Przepisy o karach tracą moc dopiero po 18 miesiącach, czyli teoretycznie nadal obowiązują, ale każdą sprawę należy obecnie badać indywidualnie.

Karali za drzewa i krzewy

Postanowiliśmy sprawdzić jakie kary nakładano w naszym regionie w ostatnich latach w naszym regionie. Zapytaliśmy starostwa, urzędy miast i gmin na terenie powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego – w sumie 26 urzędów, jakie kary nakładały w ciągu ostatnich pięciu lat z wycinkę bez pozwolenia. W ubiegłym roku Urząd Gminy Lyski wszczął dwa postępowania w sprawie wycinki drzew bez wymaganego pozwolenia. – Jedno postępowanie zostało umorzone. W drugim przypadku Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wydaną decyzję na skutek odwołania strony, dlatego postępowanie prowadzone jest ponownie – wyjaśnia Ewelina Teodorowicz z UG Lyski. Karę za wycinkę drzew bez wymaganego pozwolenia próbują nałożyć również urzędnicy z Urzędu Gminy w Mszanie. To jedyny taki przypadek w gminie od 2010 roku. Postępowanie nadal trwa i nie zakończyło się nałożeniem kary. Z kolei za wycięcie dziesięciu metrów kwadratowych krzewu gatunku ligustr pospolity Urząd Gminy Lubomia nałożył karę w wysokości 6676 złotych.

Sto tysięcy za brzozę

W ciągu ostatnich pięciu lat urzędnicy z Rybnika nałożyli dwie kary za wycinkę bez pozwolenia. Najwyższa pochodzi z sierpnia 2009 roku i wyniosła 55 449 złotych. Właściciel terenu wyciął pięć sztuk brzozy brodawkowatej. Drzewa wycięte na terenie Rybnika miały ponad dziesięć lat. Za wycięcie takiej samej brzozy ale w wieku około 50 lat Starostwo Powiatowe w Raciborzu nałożyło w grudniu 2009 roku karę w wysokości 106 807 złotych. Miesiąc później urzędnicy z raciborskiego starostwa nałożyli kolejną karę, tym razem za wycięcie głogu jednoszypułkowego. Za wycięcie kilkudziesięcioletniego drzewa urzędnicy nakazali zapłacić karę w wysokości 65 tysięcy złotych.

Nie przesadza się starych drzew?

Ciekawy przypadek odnotowano na terenie Raciborza. Tutejsi urzędnicy zajmowali się sprawą wycinki ośmiu drzew gatunku sosna pospolita i jednego świerku. Wiek drzew przekraczał 10 lat a kara jaką obliczyli raciborscy urzędnicy wyniosła ponad 47 tys. zł. Drzewa nie zostały jednak formalnie wycięte, a mimo swojego wieku przesadzone. Teraz kluczowa sprawą jest ich „przyjęcie się” w nowym miejscu. – Termin płatności kary odroczono na okres 3 lat od daty wydania decyzji tj. do dnia 23 stycznia 2015r. gdyż przesadzenie drzew nie wyklucza zachowania ich żywotności – wyjaśnia Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Raciborzu.

(acz)