Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (740) Data wydania: 20.01.15
Czytaj e-gazetę

Lipa na hałdzie, lipa na betonowym parkingu

W Radlinie powstała niezwykła sesja fotograficzna, „Śląscy Eko-Powstańcy”. Bohaterami sesji są mieszkańcy Radlina, którzy podjęli walkę poprzez sadzenie drzew na pamiątkę pierwszego zrywu ekologicznego na terenie miasta - mówi autor zdjęć, Jędrzej Stelmaszek.

RADLIN Zdjęcia powstawały jako ilustracja do działań podjętych przez nieformalną grupę „Śląscy Eko-Powstańcy”. Grupa ta działa przy stowarzyszeniu Młody Radlin i podjęła się bardzo ambitnego zadania. Pod koniec ubiegłego roku prowadziła akcję sadzenia 95 drzew na terenie miasta, by w ten sposób uczcić 95 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Tymi drzewami były lipy. -Nieprzypadkowo. Dowiedzieliśmy się, że kiedy oddziały powstańcze wkraczały do Radlina, mieszkańcy na pamiątkę posadzili właśnie lipy. Później jednak Niemcy te lipy wycięli - podkreśla Szymon Gołdyn, prezes stowarzyszenia Młody Radlin.

- Zależało nam, by fotografie były komentarzem do naszego projektu, do całej idei - dodaje autor zdjęć, fotograf Jędrzej Stelmaszek, również członek stowarzyszenia.

Tęsknota za drzewami

Fotografie ukazują radlinian, którzy sadzą lipy. - Chciałem pokazać kontekst ekologiczny i spontaniczność grupy. To, że mamy dużo chęci i determinacji - zaznacza fotograf. Większość zdjęć powstała tam, gdzie nie można zasadzić drzew. Na przykład na betonowym parkingu, na hałdzie, rynku, na terenie Bażanciarni, czy w miejscu, gdzie była prowadzona wycinka. - Chodziło o to, by pokazać tęsknotę za drzewami. A główne założenie polegało na tym, że zdjęcia wpisują człowieka w kontekst otaczającego go świata – dodaje Jędrzej Stelmaszek.

Harce wyżła

Jedna z fotografii przedstawia trójkę bohaterów. Mężczyznę i i kobietę, mieszkańców Marcela i jednych z odbiorców lip. A także ich psa, wyżła. - Umówiliśmy się na betonowym parkingu nieopodal kopalni Marcel. O tej porze był prawie pusty. Ustylizowali się na powstańców. Marek założył gumiaki i kapotę. Wziął kapelusz i łopatę. Dosyć mocno wiało, więc przyjechał jeszcze jeden kolega, który trzymał lampę. I wtedy pies zaczął stawać na dwóch łapach w jego kierunku. Złapaliśmy ten konkretny moment - opowiada Jędrzej Stelmaszek.

Zdjęcia można było zobaczyć z Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Teraz wystawa zostanie przeniesiona do pubu Ryś w Radlinie, gdzie można będzie ją oglądać do końca stycznia.

(mak)