Gmina da pieniądze na przyłączenie się do kanalizacji
Dotacje na budowę przyłączy do kanalizacji uchwalone. Wyniosą jednak tylko połowę kosztów budowy przyłącza
LUBOMIA Rada gminy przegłosowała uchwałę o dotacjach dla mieszkańców na budowę przyłączy do kanalizacji ściekowej. Choć budowa kanalizacji to zadanie gminy, to wykonanie przyłączy do kanalizacji od granicy nieruchomości do budynku, z którego odbierane będą ścieki jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Często oznacza to dla niego niemały koszt wykonania wykopu i zakupu odpowiednich materiałów. Dlatego niektóre gminy dotują wykonanie przyłączy. Nie inaczej będzie w gminie Lubomia, która przymierza się do rozpoczęcia budowy gminnej sieci kanalizacyjnej. Wsparcie z budżetu gminy na budowę przyłącza będzie wynosić 50 proc. nakładów inwestycyjnych związanych z robotami budowlanymi jednak nie więcej niż 1000 zł przy długości przyłącza do 50 metrów bieżących. W przypadku kiedy długość przyłącza będzie wynosić powyżej 50 metrów to dotacja również będzie wynosić 50 procent, ale maksymalna kwota wyniesie już 2000 zł. - Program ten ma na celu skłonienie ludzi do tego by się do kanalizacji przyłączali. W nowych Nieboczowach jest już 90 procent sieci kanalizacyjnej. Trwają prace na ulicach Kolejowej i Dąbrowy, zaś do września ma być gotowa oczyszczalnia ścieków w Syryni. Zależy nam by jak najszybciej ruszyła, a będzie to możliwe jeśli do sieci przyłączy się wystarczająca liczba mieszkańców – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Zaznacza, że przyjęty system dofinansowania dotyczył będzie całego terenu gminy.
Wariant pierwszy – warunki dyktuje gmina
Pozyskanie dotacji będzie możliwe w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie roboty budowlane wraz z niezbędną dokumentacją, a więc sporządzeniem mapki sytuacyjno-wysokościowej, warunkami technicznymi przyłączenia do kanalizacji, wykonaniem projektu technicznego przyłącza oraz wykonaniem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wykona firma, którą w drodze przetargu wybierze gmina. Warunkiem wykonania przyłącza będzie zawarcie przez właściciela nieruchomości umowy z gminą i dokonanie w terminie 14 dni od jej podpisania wpłaty kwoty przypadającej na właściciela, pomniejszonej o przysługującą kwotę dotacji. W tym wariancie inwestorem wykonania przyłącza jest faktycznie gmina.
Wariant drugi – właściciel robi po swojemu, ale ma więcej obowiązków
W drugim wariancie rzeczywistym inwestorem wykonania przyłącza jest właściciel nieruchomości i to jego obowiązkiem jest wykonanie przyłącza oraz zlecenie na własny koszt wykonania niezbędnej dokumentacji technicznej (w pierwszym wariancie koszt wykonania dokumentacji ponosi gmina). Podstawą udzielenia dotacji będzie zaakceptowana i zweryfikowana przez gminę wycena robót budowlanych, stanowiąca załącznik do wniosku o przyznanie dofinansowania. Konieczne będzie też przedłożenie wszystkich dokumentów wyszczególnionych w umowie, którą wcześniej inwestor podpisze z gminą oraz posiadanie funkcjonującego przyłącza kanalizacji sanitarnej na terenie nieruchomości spacja. Niezbędne będzie też wykonanie przyłącza w terminie 3 miesięcy od dnia wyznaczonego przez gminę w piśmie skierowanym do inwestora oraz dostarczenie protokołu odbioru robót oraz dokumentacji geodezyjnej powykonawczej.
(art)