Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (748) Data wydania: 17.03.15
Czytaj e-gazetę

Gmina da pieniądze na przyłączenie się do kanalizacji

Dotacje na budowę przyłączy do kanalizacji uchwalone. Wyniosą jednak tylko połowę kosztów budowy przyłącza

LUBOMIA Rada gminy przegłosowała uchwałę o dotacjach dla mieszkańców na budowę przyłączy do kanalizacji ściekowej. Choć budowa kanalizacji to zadanie gminy, to wykonanie przyłączy do kanalizacji od granicy nieruchomości do budynku, z którego odbierane będą ścieki jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Często oznacza to dla niego niemały koszt wykonania wykopu i zakupu odpowiednich materiałów. Dlatego niektóre gminy dotują wykonanie przyłączy. Nie inaczej będzie w gminie Lubomia, która przymierza się do rozpoczęcia budowy gminnej sieci kanalizacyjnej. Wsparcie z budżetu gminy na budowę przyłącza będzie wynosić  50 proc. nakładów inwestycyjnych związanych z robotami budowlanymi jednak nie więcej niż 1000 zł przy długości przyłącza do 50 metrów bieżących. W przypadku kiedy długość przyłącza będzie wynosić powyżej 50 metrów to dotacja również będzie wynosić 50 procent, ale maksymalna kwota wyniesie już 2000 zł. - Program ten ma na celu skłonienie ludzi do tego by się do kanalizacji przyłączali. W nowych Nieboczowach jest już 90 procent sieci kanalizacyjnej. Trwają prace na ulicach Kolejowej i Dąbrowy, zaś do września ma być gotowa oczyszczalnia ścieków w Syryni. Zależy nam by jak najszybciej ruszyła, a będzie to możliwe jeśli do sieci przyłączy się wystarczająca liczba mieszkańców – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Zaznacza, że przyjęty system dofinansowania dotyczył będzie całego terenu gminy.

Wariant pierwszy – warunki dyktuje gmina

Pozyskanie dotacji będzie możliwe w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie roboty budowlane wraz z niezbędną dokumentacją, a więc sporządzeniem mapki sytuacyjno-wysokościowej, warunkami technicznymi przyłączenia do kanalizacji, wykonaniem projektu technicznego przyłącza oraz wykonaniem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wykona firma, którą w drodze przetargu wybierze gmina. Warunkiem wykonania przyłącza będzie zawarcie przez właściciela nieruchomości umowy z gminą i dokonanie w terminie 14 dni od jej podpisania wpłaty kwoty przypadającej na właściciela, pomniejszonej o przysługującą kwotę dotacji. W tym wariancie inwestorem wykonania przyłącza jest faktycznie gmina.

Wariant drugi – właściciel robi po swojemu, ale ma więcej obowiązków

W drugim wariancie rzeczywistym inwestorem wykonania przyłącza jest właściciel nieruchomości i to jego obowiązkiem jest wykonanie przyłącza oraz zlecenie na własny koszt wykonania niezbędnej dokumentacji technicznej (w pierwszym wariancie koszt wykonania dokumentacji ponosi gmina). Podstawą udzielenia dotacji będzie zaakceptowana i zweryfikowana przez gminę wycena robót budowlanych, stanowiąca załącznik do wniosku o przyznanie dofinansowania. Konieczne będzie też przedłożenie wszystkich dokumentów wyszczególnionych w umowie, którą wcześniej inwestor podpisze z gminą oraz posiadanie funkcjonującego przyłącza kanalizacji sanitarnej na terenie nieruchomości spacja. Niezbędne będzie też wykonanie przyłącza w terminie 3 miesięcy od dnia wyznaczonego przez gminę w piśmie skierowanym do inwestora oraz dostarczenie protokołu odbioru robót oraz dokumentacji geodezyjnej powykonawczej.

(art)