Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny w autobusach MZK?
Międzygminny Związek Komunikacyjny umożliwia podróżowanie autobusami wykorzystując ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny lub Kartę Rodziny 3+ wydawaną przez gminy. Ich posiadacz do 20. roku życia nie płaci za przejazdy.
Jest jednak warunek - musi wyrobić bezpłatny e-bilet wydawany na podstawie karty rodzinnej. Wówczas Karta Dużej Rodziny nie jest już wymagana podczas kontroli. E-bilet, podobnie jak bilet okresowy (np. miesięczny) należy przyłożyć do czytnika przy wsiadaniu. - Generalnie wymóg posiadania e-biletu przez członków dużych rodzin obowiązuje już teraz. Do końca października jednak kontrolerzy są wyrozumiali na brak karty elektronicznej, by dać czas na jej odbiór – informuje MZK.
Po co w takim razie e-bilet, gdy jesteśmy w posiadaniu Karty Dużej Rodziny? W sytuacji gdy pasażer nie posiada e-biletu, MZK (podobnie jak w przypadku biletów okresowych) nie jest w stanie określić liczby osób korzystających z przejazdów. Odbicie e-karty bezpłatnej czy e-biletu okresowego pozwala ustalić m.in. liczbę pasażerów na poszczególnych trasach, a co za tym idzie, dostosować chociażby wielkość autobusów, określić liczbę kursów itp. Podobnie sytuacja wygląda z osobami po 70. roku życia, które za przejazdy nie płacą. Również ich MZK zachęca do odbierania e-kart, by informacja o liczbie pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej była pełna.
(tora)