Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jestem zatrudniona jako pracownica w zakładzie pracy uprawnionym do wypłaty zasiłków. Mój ojczym był chory od 1 października 2015 do 20 października 2015. Mieszkam z ojczymem i jestem jedyną osobą, która mogła mu zapewnić opiekę podczas choroby. Lekarz wystawił mi zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, które przedłożyłam pracodawcy wraz z oświadczeniem do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Czy za ten okres otrzymam zasiłek opiekuńczy?
Od 14 sierpnia 2015 krąg osób, które zostały uznane za członków rodziny, nad którymi sprawowanie opieki w okresie choroby, uprawnia do pobierania zasiłku opiekuńczego został rozszerzony o rodziców dziecka, ojczyma oraz macochę. Tak więc, za okres sprawowania opieki nad chorym ojczymem otrzyma pani zasiłek opiekuńczy.
Czy przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka mojego syna urodzonego w dniu 28 września br. nie pracuje i ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji? Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i przerwałem zatrudnienie aby sprawować opiekę nad synem.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem. Prawo do zasiłku przysługuje niezależnie od tego, czy matka legitymująca się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego, jeżeli zostanie przerwane zatrudnienie lub inna działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zatem, za okres udzielonego panu przez pracodawcę odpowiedniego urlopu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Prowadzę działalność gospodarczą i ostatnio firma ma problemy finansowe - proszę o informację z jakich ulg mogę skorzystać ?
Płatnik, który posiada chwilowe trudności z terminowym uiszczeniem składki bieżącej i składek przyszłych może ubiegać się o ulgę w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty. Wniosek o odroczenie terminu płatności ( lub rozłożenie na raty) powinien być złożony najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki.
Natomiast w stosunku do należności, których termin zapłaty już upłynął Zakład może udzielić ulgi jedynie w formie układu ratalnego.
Wszelkie informacje m.in. na temat ulg udzielanych przez Zakład oraz zasad udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie www.zus.pl
- w zakładce „POLECANE” – ulgi, umorzenia, pomoc publiczna. Wyjaśnieniami w zakresie udzielania ulg oraz pomocą w uzupełnieniu dokumentów służą również pracownicy Sali Obsługi Klientów.