Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (794) Data wydania: 02.02.16
Czytaj e-gazetę

Zostawiam budżet miasta w dobrym stanie

Tadeusz Bednorz już na emeryturze. Nowym skarbnikiem Wodzisławia jest Jacek Matyja

WODZISŁAW ŚLĄSKI Jacek Matyja, dotychczasowy naczelnik Wydziału Finansowo - Budżetowego został nowym skarbnikiem miasta. Powołała go na to stanowisko na wniosek prezydenta rada miasta na sesji 27 stycznia. Dotychczasowy wieloletni skarbnik Tadeusz Bednorz przeszedł tego dnia na emeryturę.

- Pamiętam jak dziś mój pierwszy dzień pracy. Miałem 22 lata, byłem najmłodszy w zespole, pełen optymizmu, energii. Upłynęły 43 lata i 88 dni, przechodzę na emeryturę i jestem najstarszym pracownikiem w urzędzie - wspominał na odchodnym Tadeusz Bednorz.

Nieoczekiwana propozycja

Skarbnikiem został dość nieoczekiwanie. W 1999 r., w wieku 49 lat zmarł poprzedni skarbnik Wodzisławia, prywatnie kolega Tadeusza Bednorza z klasy w liceum. - Nawet się nie spodziewałem, że po kilkunastu dniach dostanę propozycję od ówczesnego prezydenta Ireneusza Serwotki objęcia stanowiska skarbnika - mówił odchodzący skarbnik. Był na zawodowym rozdrożu, upadła Kopalnia 1 Maja i po namyśle przyjął ofertę z urzędu miasta. Został skarbnikiem 1 października 1999 r., po przepracowaniu 27 lat w górnictwie. Na górniczą karierę złożyło się sześć lat w KWK Rydułtowy, dwa lata w Rybnickim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego Jastrzębie Zdrój oraz 16 lat w KWK Marcel - Ruchu 1 Maja.

Obligacje to dobry wybór

Tadeusz Bednorz powiedział, że zostawia budżet miasta w dobrym stanie. - Uważam decyzje o emisji obligacji za uzasadnione. W ten tylko sposób mogliśmy się starać o środki unijne na inwestycje drogowe. Natomiast zawsze informowałem i ostrzegałem radę, że jest czas zadłużania się i czas spłacania długów. W latach 2012 - 2014 wypracowywaliśmy nadwyżki, które pozwoliły nam spłacać obligacje. Uważam, że emisja obligacji była najbezpieczniejszym narzędziem do pozyskania pieniędzy. Nigdy bym się nie zgodził na zadłużenie miasta w kredytach dewizowych. To byłaby nieodpowiedzialna decyzja - mówił.

Podziękował wszystkim za współpracę. Podkreślił, że to, iż zaufali mu trzej kolejni prezydenci Wodzisławia jest zasługą całego zespołu pionu finansowo - budżetowego, w którym były same silne ogniwa. A najsilniejszym ogniwem był naczelnik finansów Jacek Matyja, jego zastępca. Tadeusz Bednorz życzył mu wszystkiego najlepszego i powiedział, że jednej rzeczy mu współczuje - że nie będzie miał naczelnika Jacka Matyi.

(tora)


Nowy skarbnik był naczelnikiem wydziału finansów 11 lat. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach i czteroletnie studia doktoranckie. A w 2015 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, na kierunku rachunkowość i sprawozdawczość w sektorze finansów publicznych. Jacek Matyja dziękując prezydentowi i radnym za zaufanie prosił półżartem o kilka miesięcy cierpliwości, aż zostanie najlepszym skarbnikiem miasta.