Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (804) Data wydania: 12.04.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP Radlin II

Myśl o założeniu jednostki powstała w 1907 roku, po pożarze, który strawił budynki gospodarcze w majątku w Marklowicach Górnych. Radlińscy chłopi wracający z gaszenia pożaru postanowili założyć u siebie straż pożarną. Na ochotnika zgłosili się wszyscy biorący udział w akcji, w tym sekretarz gminy Norbert Adamczyk. Władze pruskie robiły wielkie trudności ochotnikom. Straż pożarna ostatecznie powstała dopiero wiosną 1908 r.

Szkolenia i pogadanki

Aż do wybuchu I wojny światowej ochotnicy latem ćwiczyli dwa razy w tygodniu, zimą z braku remizy spotykali się raz w tygodniu w gospodzie Szwajcera na odczytach i pogadankach pożarniczych. Straż posiadała wówczas jedną sikawkę konną, którą obsługiwało 8 osób. Pomieszczenie dla wozu stanowiła drewniana szopa. Wewnątrz były gabloty z wężami, osprzętem i odzieżą jak również drabiny i bosaki. Remiza znajdowała się po przeciwnej stroni drogi obecnego budynku. Podczas I wojny światowej działalność jednostki zamarła.

Okres międzywojenny

Główne skrzypce w ożywieniu OSP grał Szymon Kominek, którego ochotnicy wybrali na naczelnika. Do 1939 roku zarząd OSP tworzyli Izydor Kozielski,Roman Szymura, Wiktor Kowalski, Jan Tesarczyk. Za ich kadencji przy wsparciu naczelnika gminy Karola Brandysa w latach 1926 - 28 zbudowano remizę z trzypiętrową wieżą do ćwiczeń. Z gminnych funduszy kupiono też najnowocześniejszy na tamte czasy wóz strażacki magirus, przenośną motopompę, inny sprzęt i sztandar. Ochotnicy wyjeżdżali kilkadziesiąt razy do akcji. Startowali też w zawodach, z których regularnie przywozili medale i nagrody. OSP Radlin II cieszyła się poważaniem. W latach 1938/39 działała też drużyna żeńska.

Interwencja radnych

II wojna światowa zdewastowała cały dorobek jednostki. Remiza została zburzona podczas wysadzania pobliskiego mostu na rzeczce Leśnicy.Samochód i sprzęt uległy zniszczeniu.

Od drugiej połowy 1946 r. za sprawą interwencji miejscowych radnych trwała odbudowa remizy. W 1947 r. strażacy kupili motopompę i trochę sprzętu. W tym też roku pod komendą Wincentego Szczęsnego oficjalnie reaktywowano działalność straży. Jednostkę tworzyły 34 osoby. Remiza była gotowa 5 września 1948 r. Prezesem OSP został wybrany Wiktor Kowalski, a naczelnikiem Augustyn Gołąb. Do działań gaśniczych strażacy jeździli w tamtym czasie z motopompą Fisher na samochodzie dodge. Swój pierwszy prawdziwy wóz bojowy w powojennej historii otrzymała jednostka dopiero w 1960 roku i- był to lublin 51 typ GBA 1/8

Z czasem doszło do wyboru nowego prezesa. Został nim Maksymilian Mika. Naczelnikiem został Norbert Latocha. W 1957 roku ochotnicy wybrali nowy zarząd z prezesem Erwinem Węgrzykiem na czele.

Pasmo sukcesów

Lata 50. i 60. to pasmo sukcesów ochotników w konkursach. Zajęli m.in. dwa razy drugie miejsce w zawodach wojewódzkich. 19 czerwca 1960 r. OSP otrzymuje samochód, tzw. beczkę. W 1964 r. wieloletniego prezesa Erwina Węgrzyka zastąpił dotychczasowy komendant Zygfryd Mężyk. Komendantem zostaje Józef Goik. Od 1965 r. w OSP działa drużyna młodzieżowa, której pierwszym komendantem został Leon Macha. W tym samym roku w powiecie zostaje utworzony nowy rejon strażacki Radlin. Na jego komendanta wybrano prezesa Menżyka. On sam z dniem 8 stycznia 1966 r. przestaje prezesować w OSP Radlin II. Pałeczkę przejmuje Edward Wolny. W 1968 roku, 8 marca, zatem w Dniu Kobiet jednostka drugi raz powołała do życia drużynę żeńską.

W lipcu strażacy włączyli się w walkę z powodzią w nieistniejącej już wsi Kamień. Odra przerwała tam wały.

Remiza jak centrum dzielnicy

W 1970 r. padła propozycja rozbudowy remizy, którą planowano przeprowadzić przy okazji usuwania szkód górniczych. Dyrektor Kopalni Marcel Alojzy Zimończyk zgodził się dać pieniądze i ludzi do budowy, pod warunkiem przeznaczenia pomieszczeń również dla innych organizacji czy instytucji. Remizę oddano do użytku 11 sierpnia 1974 r. Przeniesiono tam bibliotekę, ze świetlicy mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Wynajmowali salę na uroczystości rodzinne, poprawiając tym samym sytuację finansową jednostki. Stopniowo zmieniał się też tabor jednostki: od gaza 51 przez stara 20, stara 25 i żuka.

Na krajowej arenie

Sporym wydarzeniem w dziejach OSP był udział w krajowych zawodach pożarniczych w maju 1972 roku w Krakowie. Druhowie przygotowywali się do nich na obozie kondycyjnym w Rudzie Śląskiej. Delegacja OSP Radlin II stanowiła część reprezentacji woj. śląskiego. Nasza drużyna zajęła 6. miejsce w kraju i zdobyła złoty medal. W lipcu tego roku drużyna OSP Radlin uczestniczyła w centralnych manewrach terenowo-obronnych w lasach koło Spały w woj. łódzkim. Zajęła w nich czwarte miejsce.

Od 1978 r. prezesem jest Waldemar Miazga, a naczelnikiem Mieczysław Blanik. W grudniu 1986 r. na prezesa wybrano Romana Gałuszkę. Wiceprezesem i naczelnikiem został Piotr Maciuga.

Złoto za zasługi

W 1992 r. prezesem został Rajmund Mężyk. 4 czerwca 1994 r. prezydent Wodzisławia Śl. Lech Litwora przekazał nowy samochód bojowy – star. 200. W lipcu 1995 r. OSP Radlin II została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. 2 sierpnia 1997 r. jednostka otrzymała Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa. W maju 1999 roku ochotnicy zyskali nowy sztandar.

W grudniu 2005 r. w Częstochowie strażacy odebrali nowy samochód - ford transit, lekki wóz ratowniczo-gaśniczy. Zakup wsparło miasto Wodzisław. Swojego żuka ochotnicy przekazali do OSP Turzyczka. W styczniu 2009 r. strażacy gościli ekipę Telewizji Silesia z ziomkiem z dzielnicy kucharzem Remigiuszem Rączką, która nakręciła odcinek programu kulinarnego.

Powódź i nagroda

9 lutego ochotnicy wsparli OSP Dziewiętlice przekazując jej nieodpłatnie motopompę. Sami ochotnicy z Radlina ofiarnie walczyli z powodzią w 2010 r. i podczas wcześniejszych podtopień, w tym w ich własnej dzielnicy. Za swoją postawę w marcu 2011 OSP Radlin II odebrała 5 tys. zł nagrody z WFOŚ za postawę podczas powodzi w 2010 r. W ostatnich latach strażacy własnymi siłami wyremontowali remizę, m.in. odświeżyli salę okolicznościową, kuchnię i klatkę schodową. Kolejne prace objęły garaż. Trzeba było go dostosować do nowego samochodu - fabrycznie nowego mercedesa atego, który triumfalnie wjechał do Radlina II 18 października 2013 wieczorem, w blasku pochodni. Zakup auta dofinansowały miasto Wodzisław, MSW, PSP oraz Związek OSP RP.

Koniec pewnej epoki

13 lutego 2016 r. z funkcji prezesa zrezygnował Rajmund Mężyk. Funkcję piastował 24 lata. Nowym prezesem został Mariusz Gałuszka. Wraz z nim zarząd tworzą Piotr Maciuga – wiceprezes, naczelnik, Antoni Polnik – z-ca naczelnika, Marcin Macha – sekretarz zarządu, Urszula Polnik – skarbnik, Marcin Mika – gospodarz, Maria Kaczmarek – kronikarz, Zbigniew Lisowski – opiekun MDP, Lidia Mika, Roman Kolorz i Robert Brawański – członkowie zarządu.

Strażacy z Radlina II utrzymują przyjacielskie kontakty z OSP Dobre (woj. mazowieckie) oraz z SDH Orlova. Angażują się w życie miasta i dzielnicy, m.in. budują ołtarze na procesje Bożego Ciała, uczestniczą w festiwalu organizacji pozarządowych. A przede wszystkim aktywnie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienie rocznie notując około 100 różnego rodzaju interwencji.

(tora)


2000 zł - to nagroda, jaką zdobyła drużyna żeńska za zajęcie I miejsca w powiatowych zawodach w 1973 r. w Radlinie. Za pieniądze jednostka kupiła magnetofon do świetlicy.