Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (807) Data wydania: 03.05.16
Czytaj e-gazetę

Rydułtowik został pilotem Polskich Linii Lotniczych

Mateusz Siodłoczek – rydułtowik i drużynowy wicemistrz świata juniorów w szybownictwie, zdobył pracę marzeń. Wkrótce zasiądzie za sterami samolotów LOT-u. - To zawsze było moje marzenie - podkreśla pilot.

- Cieszę się, że to Polskie Linie Lotnicze LOT. Chciałem zostać w kraju. Inna firma łączyłaby się z multinarodowością załogi - mówi Mateusz Siodłoczek.

Rydułtowski meldunek

Droga do realizacji zawodowych marzeń w przypadku Mateusza Siodłoczka nie była krótka. Sukces kosztował go wiele lat ciężkiej pracy, w trakcie której poniósł wiele wyrzeczeń. Treningi, próbne loty i wyjazdy na zawody spowodowały, że dziś Mateusz mówi o sobie „obywatel świata”. Na co dzień mieszka w Warszawie, ale nie zamierza rezygnować z rydułtowskiego meldunku.

Ojciec - pilot

Mateusz Siodłoczek ma 25 lat, jest absolwentem rydułtowskiego liceum „na Skalnej”, studiował na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Jego specjalizacją była „nawigacja powietrzna”.

Pierwszy raz w powietrzu znalazł się mając 13 lat - dzięki ojcu, który jest zawodowym pilotem i instruktorem. Był to lot szybowcem. - Tata powiedział, że jeśli chcę być pilotem liniowym, to warto zacząć od szybowców, ponieważ nauczę się dobrej techniki pilotażu i poprawnego podejmowania decyzji w sytuacjach krytycznych, gdyż w szybowcach nie ma silników - podkreśla Mateusz.

Szybowce, które miały być wstępem, stały się prawdziwą pasją Mateusza. A on sam okazał się utalentowanym szybownikiem. Najpierw znalazł się w Szybowcowej Kadrze Narodowej Juniorów, a teraz został powołany do Szybowcowej Kadry Narodowej Seniorów. - To najlepsza drużyna na świecie - chwali zespół.

Nauka, treningi, zawody

Uprawnienia do lotu samolotami zdobył w 2011 roku. Z kolei w ubiegłym roku zdawał teorię w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego do licencji liniowej. Nie było to łatwe zadanie, bo do opanowania miał 14 tys. pytań w bazie. I to w języku angielskim. Co więcej, łączył naukę z treningami do szybowcowych mistrzostw świata juniorów.

Pod nadzorem

Później rozpoczął starania o pracę w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Musiał przejść przez kilka etapów, m.in. testy wiedzy, testy psychologiczne czy loty na symulatorze. Udało się. W efekcie będzie latał samolotami pasażerskimi typu Embraer 170 na trasach europejskich. Oczywiście w barwach LOT-u. - Od 1 maja czeka mnie trening. To znaczy, że będę latać pod nadzorem. Oficer, który jest drugim pilotem, będzie siedział za mną i obserwował - wyjaśnia Mateusz.

Kierunek: Wschód

Rydułtowik zna już majowy grafik lotów. Dominują w nim połączenia ze Wschodem - głównie z lotniskami w Kijowie, Tallinnie, Charkowie. Ale będzie też trochę kierunków zachodnich, a także jedno krajowe.

Jeśli chodzi o szybowce, to zdaniem Mateusza najwięcej frajdy dostarcza latanie w górach, zwłaszcza takie, które odbywa się bardzo blisko skał w Tatrach, oraz loty wysokościowe. Najwyższy lot szybowcem w wykonaniu Mateusza to 6 700 m n.p.m., przy wietrze 115 km/h, temperaturze minus 30°C w czasie ok. 7 h. Natomiast jednym z najbardziej wymagających lotów szybowcem była próba pokonania trasy deklarowanej przed startem o długości ponad 1.000 km. Lot trwał 9 godzin 20 minut i niewiele zabrakło do pokonania magicznej (jak na polskie warunki pogodowe) bariery 1.000 km. Odległość, którą udało się pokonać, to ponad 920 km i jest ona jedną z największych odległości w historii szybownictwa na terenie kraju.

(mak)