Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jestem emerytką. Zamierzam wyjechać do Kanady. Czy powinnam poinformować o tym ZUS? Czy będę mogła nadal pobierać emeryturę?
Wyjazd za granicę nie pozbawia prawa do emerytury. ZUS wypłaca świadczenie, na wniosek emeryta osobie upoważnionej do odbioru zamieszkałej w kraju albo na jego rachunek w banku. Na podstawie umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą możliwy jest również, na wniosek emeryta, transfer emerytury do miejsca zamieszkania na rachunek bankowy w bankach. Emeryt powinien poinformować o wyjeździe za granicę i aktualnym adresie zamieszkania właściwą jednostkę ZUS.
Kiedy pracownik czy inny ubezpieczony, któremu wystawiono e-ZLA powinien wystąpić z wnioskiem o zasiłek?
Wniosek o zasiłek przewidziany jest tylko w przypadku, gdy zasiłek wypłaca ZUS. E-ZLA trafia do ZUS automatycznie a pracownik czy inny ubezpieczony, któremu ZUS wypłaca zasiłek, powinien wystąpić z wnioskiem. Może go złożyć wykorzystując odrębny druk. Taki wniosek stanowi jednak także:
- zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) czy ZUS Z-3b (w przypadku przedsiębiorców),
- wydruk e-ZLA.
Ubezpieczony może wybrać dogodną dla siebie formę wniosku.
Dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca. Czy lekarz będzie widział w systemie, że jest ono ubezpieczone, gdy przyjdzie z nim na wizytę matka dziecka i dla niej będzie wystawiane zwolnienie na opiekę?
Nie. Informacja o ubezpieczeniu zdrowotnym dziecka pojawi się tylko wtedy, gdy zostało ono zgłoszone do ubezpieczenia przez osobę, dla której jest wystawiane zwolnienie. W przypadku braku danych o członku rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lekarz może samodzielnie uzupełnić te dane - datę urodzenia i typ pokrewieństwa.