OSP w Koksowni Radlin
Ochotnicza Straż Pożarna w Koksowni Radlin jako samodzielna jednostka powstała podczas obchodów 35–tej rocznicy powstania Zakładu i uroczystości Św. Floriana 4 maja 1946 roku. Komendantem powstałej jednostki został druh Paweł Kłosok, a opiekunem dyrektor zakładu, mgr inż. Andrzej Młynarski. Tradycje pożarnicze jednostki są jednak o wiele dłuższe i sięgają początków istnienia zakładu: 1911 roku.
Zawodowi i ochotnicy
W roku 1949 stanowisko komendanta objął dh Paweł Oleś. W roku 1950 dyrekcja Kopalni „Emma” oraz kierownictwo Zakładów Koksochemicznych „Radlin” powołały Zakładową Zawodową Straż Pożarną w Koksowni jako pododdział straży kopalnianej. Tak więc przez pewien czas w Koksowni Radlin działali zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy a współpraca z kopalnią była bardzo ścisła.
W roku 1957 powstał pierwszy Zarząd Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej, na którego czele stanął dh Paweł Bochenek jako prezes. Wtedy to na jednym z walnych zebrań podjęto uchwałę, że każdy pracownik, ze względu na bezpieczeństwo pożarowe powinien i musi być członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakładzie i postanowiono potrącać symboliczną składkę członkowską. Statut OSP w Koksowni Radlin oparto na Zarządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej 25 listopada 1953 r w sprawie ustalenia regulaminu ochotniczej i obowiązkowej zakładowej straży pożarnej. Wg tego zarządzenia Ochotnicza Straż Pożarna w zakładzie pracy była stowarzyszeniem, posiadała osobowość prawną, terenem działania był zakład pracy i podlegała jego kierownictwu.
Jedna z prężniejszych
Kiedy w roku 1962 dyrekcja zakładu zakupiła samochód pożarniczy Star 25, to jednostka stała się jedną z prężniejszych w powiecie wodzisławskim. Brała czynny udział we wszystkich imprezach jak i zawodach sportowych pożarniczych, gdzie zajmowała wysokie lokaty nawet na szczeblu krajowym. W 1972 roku, na walnym zebraniu sprawozdawczo–wyborczym gdzie wybrano nowy zarząd z dh Franciszkiem Gałuszką jako prezesem, podjęto uchwałę w sprawie wybudowania nowej strażnicy. Dyrekcja przychyliła się do uchwały i postanowiła wybudować nową remizę strażacką, w której mieścić się miała także Stacja Nadzoru i Ratownictwa Gazowego. Budynek oddany do użytku w 1975 r służy ratownikom do dzisiaj. W połowie lat 80–tych wycofano z eksploatacji wóz pożarniczy Star 25 z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny i nieopłacalność remontu. W zamian służby ratownicze Koksowni Radlin w 1986 roku otrzymały z Działu Ratownictwa Technicznego Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”, wyremontowany wóz pożarniczy marki Star 244 GBA 2,5/16.
Ważny medal
W latach 1983 – 2001 funkcję prezesa pełnił dh Józef Kupka. W roku 1997 przyjęto nowy statut, zmieniony w roku 2016. Po zmianie przepisów przeciwpożarowych jednostka stała się zwykłą Ochotniczą Strażą Pożarną. W roku 2001 prezesem OSP został dh Antoni Kazimierski, a w roku 2004 prezesem OSP w Koksowni „Radlin” został dh Marcin Walas, który tę funkcję pełni do dzisiaj. OSP w Koksowni „Radlin” jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Z okazji 50 rocznicy powstania, w 1996 roku OSP otrzymała Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa.
OSP dzisiaj
Obecnie w Koksowni Radlin działają 3 formacje ratownicze: Dział Ratownictwa Technicznego, który jest elementem zintegrowanej ochotniczej służby ratowniczej JSW KOKS S.A., Obrona Cywilna z drużyną Ratownictwa Chemicznego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Koksowni „Radlin”.
Obecnie OSP liczy 208 członków, w tym 35 członków czynnych i 2 honorowych, 35 osób posiadają uprawnienia do brania udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych; oprócz tego strażacy posiadają następujące wyszkolenie: dowódcy – 6 osób, ratownicy medyczni – 4 osoby, operatorzy sprzętu p.poż. – kierowcy – 6 osób, Naczelnicy OSP – 2 osoby.
Fakt ścisłego współdziałania ze sobą wszystkich służb ratowniczych wynika głównie z tego, że – z nielicznymi wyjątkami – do składu osobowego Drużyny Ratownictwa Chemicznego OC, Działu RT oraz jednostki OSP wchodzą ci sami pracownicy.
Umowa o współpracy
Formalno – prawne uregulowanie współpracy pomiędzy OSP w Koksowni „Radlin” a JSW KOKS S.A. ma postać umowy o współpracy. JSW KOKS S.A. jest właścicielem wyposażenia technicznego używanego przez służby ratownicze, a OSP właścicielem umundurowania bojowego, koszarowego i wyjściowego, które to umundurowanie kupowane jest z pieniędzy pochodzących ze składek członkowskich. W 2005 i 2010 roku przeprowadzono remont kapitalny wozu pożarniczego Star 244 kosztem około 100 tysięcy złotych oraz zakupiono specjalistyczny sprzęt do ratownictwa chemiczno – ekologicznego.
Ćwiczenia w Koksowni Radlin
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim ściśle współpracuje ze służbami ratowniczymi w Koksowni Radlin. Wóz pożarniczy jednostki bierze udział w różnych szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Szkolenia OSP PSP Wodzisław Śląski. Regularnie w Koksowni Radlin odbywają się ćwiczenia dla jednostek PSP nie tylko z Wodzisławia Śląskiego, ale także z Gliwic, Rybnika, Jastrzębia Zdroju.
Błyskawiczne usuwanie zagrożeń
Niewielka liczba zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych pożarowo na przestrzeni ostatnich kilku lat, ich ograniczona skala a także błyskawiczne usuwanie zagrożeń, dowodzi wysokiej kultury technicznej i organizacyjnej służb technologicznych, remontowych i ratowniczych Koksowni Radlin i JSW KOKS S.A. O skali i zakresie działań prewencyjnych zakładowych służb ratowniczych, w skład których wchodzi OSP w Koksowni „Radlin”, świadczą liczby: w latach 2004 – 2016 wydano 16 114 zezwoleń na prace niebezpieczne pod względem pożarowym, 2828 zezwoleń na prace gazoniebezpieczne, a wóz pożarniczy wyjeżdżał do tych zabezpieczeń 1297 razy.
opr. (mak)
Zarząd
• Marcin Walas – Prezes OSP
• Robert Krypczyk – Wiceprezes – Naczelnik OSP
• Jan Kulczycki – Wiceprezes OSP
• Karolina Wachtarczyk – Sekretarz
• Rafał Menżyk – Skarbnik
• Roman Dzierżęga– Kronikarz
• Mariusz Szczepanik – Członek Zarządu
Komisja Rewizyjna
Dariusz Madera – Przewodniczący
Krzysztof Błaszczak – Członek
Adam Wojaczek – Członek