Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (845) Data wydania: 24.01.17
Czytaj e-gazetę

Ścieki „znikały”, więc wprowadzili ewidencję i więcej wywozów

W Rydułtowach zmienił się regulamin wywozu ścieków. Do tej pory mieszkańcy musieli wywozić co najmniej 4 razy w roku. Teraz trzeba będzie nie rzadziej, niż co 2 miesiące, czyli 6 razy w roku.

RYDUŁTOWY Kilka dni temu radni w Rydułtowach zmienili regulamin co do liczby wywozów nieczystości ciekłych. Wcześniej mieszkaniec miał obowiązek opróżniać szambo w miarę napełnienia, ale nie rzadziej, niż 4 razy w roku. Teraz będzie musiał wywozić ścieki w miarę napełnienia szamba, ale nie rzadziej, niż co 2 miesiące.

To nie jedyna zmiana. Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości podłączenia swoich domów do kanalizacji, korzystają z usług asenizacyjnych. Wygląda to tak, że na daną posesję podjeżdża szambowóz, opróżniany jest przydomowy zbiornik na nieczystości ciekłe i następnie ścieki są przewożone do oczyszczalni i tam utylizowane zgodnie z wymogami prawa i ochrony środowiska. Oczywiście za całą tego rodzaju usługę mieszkaniec płaci firmie asenizacyjnej.

Tyle w teorii. Bo kiedy władze Rydułtów przyjrzały się praktyce, to pojawiła się wątpliwość, czy aby wszystkie ścieki trafiają do oczyszczalni. Oczyszczalnia ewidencjonuje, ile ścieków jest przywożonych. Ale gdy urzędniczy porównali te dane ze zużyciem wody przez mieszkańców, to w wielu przypadkach to się nie zgadzało. Na jakimś etapie ścieki „znikały”. Miasto wprowadziło więc rozwiązanie, by ewidencjonować ścieki również na początkowym etapie, to jest w momencie, gdy odbierane są przez firmy asenizacyjne. Firmy zostały zobowiązane do tego, by pisać na kwitach wywozu, ile dokładnie nieczystości ciekłych zostało odebranych od mieszkańca. Wcześniej widniał tylko zapis „wywóz” i później trudno było konfrontotować, kto ma rację co do ilości wywożonych ścieków - mieszkaniec czy przedsiębiorca. - Na spotkaniu z przedsiębiorcami zobowiązaliśmy ich do wpisywania, ile metrów sześciennych nieczystości zostało wywiezionych. To nam pozwoli sprawdzać, czy rzeczywiście jest to prawdziwa usługa, czy tylko fikcyjna - mówiła na sesji burmistrz Kornelia Newy.

(mak)