Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (854) Data wydania: 28.03.17
Czytaj e-gazetę

Jak budować, kiedy ziemia się rozstępuje?

W Marklowicach odbyła się konferencja na temat nowoczesnych technik budowania na terenach poddanych znacznym osiadaniom gruntu w wyniku eksploatacji górniczej

MARKLOWICE Przy współpracy z dyrekcją Kopalni Zespolonej KWK ROW gmina zorganizowała 14 marca konferencję na temat nowoczesnych technik budowania na terenach poddanych znacznym osiadaniom gruntu w wyniku eksploatacji górniczej. Udział w konferencji wzięli naukowcy – praktycy, którzy zajmują się tematyką rektyfikacji (prostowania budynków) i projektowania budynków adaptowanych do rektyfikacji. Na konferencji pojawili się również marklowiccy radni, projektanci oraz mieszkańcy. W czasie jej trwania przedstawiono prezentacje trzech fachowców: Andrzeja Kowalskiego, Tomasza Niemica oraz Krzysztofa Gromysza.

Ważny jest projekt

Przystępując do budowy domu na terenach ze szkodami górniczymi, trzeba zadbać o zabezpieczenie budynku już na etapie projektu. Dlatego warto znaleźć projektanta, który wie jak budować na terenach górniczych. Krzysztof Gromysz, profesor Politechniki Śląskiej podczas konferencji mówił, że niezbędnym elementem przy budowaniu na tak specyficznych terenach jest żelbetowa lub betonowa ściana piwniczna, lub fundamentowa. Dzięki temu koszty przyszłych remontów (w tym również usuwanie wychyleń) można znacznie obniżyć. Wybór materiałów również jest bardzo ważny. Gromysz nie poleca stosowania pustaków z betonu komórkowego jako materiału wszystkich ścian.

Ziemia się rozstąpiła

Tyle teoria. A praktyka wygląda tak, że kilka dni przed konferencją na jednym z marklowickich pól przy granicy ze Świerklanami powstała dziura w ziemi. Jej pojawienie się najprawdopodobniej jest związane z działalnością kopalni Marcel na tym terenie. Mieszkańcy są zaniepokojeni tym stanem rzeczy. Boją się, że podobna sytuacja może się zdarzyć, ale już nie na polu a w ich domach. – A co jak taka wyrwa pojawi mi się w domu? Przecież to będzie ogromne zniszczenie. Ściany, stropy wszystko będzie popękane – mówi zaniepokojony mieszkaniec Marklowic. Obawia się, że w takiej sytuacji żadne zabezpieczenie nie pomoże.

Kopalnia chce być dobrym sąsiadem

– Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy budują w Marklowicach i na innych terenach górniczych, po to, by pokazać im, że są możliwości zabezpieczenia domów przed szkodami górniczymi – przekonywał jednak podczas konferencji w Marklowicach dyrektor kopalni KWK ROW, Adam Robakowski. Dodał, że Polska Grupa Górnicza będzie zwracać koszty adaptacji domów do rektyfikacji. Robakowski przyznał, że życie w sąsiedztwie kopalni nie jest łatwe. Ale przy współpracy obu stron można wypracować kompromis. A dzięki dodatkowym zabezpieczeniom domy będzie można w łatwiejszy i szybszy sposób wyprostować.

(juk)