Na Głożynach wybudują nową świątynię
Już w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego kościoła
RADLIN Podstawą decyzji o budowie nowej świątyni była ekspertyza stanu technicznego konstrukcji obecnego głożyńskiego kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi. Wykonał ją dr inż. Andrzej Malczyk. Analiza została zrobiona w 2014 r. na zlecenie obecnego proboszcza parafii. Zakres badań obejmował przyczyny występujących uszkodzeń w kościele oraz opis sposobów ich napraw. Wynik ekspertyzy jest jasny – konstrukcja budynku kościoła znajduje się ogólnie w zadowalającym stanie technicznym, a występujące uszkodzenia spowodowane są eksploatacją górniczą. Nie zagrażają one bezpieczeństwu wiernym. Jednak doprowadzenie budynku do dobrego stanu techniczno–użytkowego będzie wymagało wielu prac remontowych i modernizacyjnych. – Z ekspertyzy wynika, że konieczny jest remont kościoła. Ale zakres wymaganych prac, a także przewidywane koszta inwestycji są równoznaczne z budową nowej świątyni – mówi proboszcz parafii ks. Piotr Brachmański. Jak tłumaczy, ekspertyza została przedstawiona metropolicie katowickiemu abp. Wiktorowi Skworcowi. Ten, po prawie półrocznej jej analizie podjął decyzję o budowie nowego kościoła.
Parafianie wyrazili zgodę
Jednak, zanim analiza powędrowała do metropolity katowickiego, została skonsultowana z parafialną radą duszpasterską. Proboszcz tłumaczy, że rada nie była pocieszona wynikami ekspertyzy, ale przyjęła ją z wielkim zrozumieniem i życzliwością. Ks. Brachmański dodaje, że decyzja o budowie nowego kościoła została przedstawiona parafianom na początku września 2016 r. A podczas późniejszych duszpasterskich odwiedzin kolędowych zainteresowani mogli zasięgnąć informacji w tej sprawie. – W trakcie kolędy nie spotkałem się z negatywną reakcją. Parafianie przyjęli decyzję o budowie nowego kościoła ze spokojem – tłumaczy.
Rozpoczęcie budowy w przyszłym roku
Nowa świątynia zostanie wzniesiona w ogrodzie parafialnym. Konkretnych planów czy projektów co do wyglądu kościoła można się spodziewać w połowie roku. Do tej pory wykonano już badania geodezyjne i geologiczne terenu. Proboszcz wystosował również pismo do radlińskiego magistratu ws. zmian w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. – Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń rozpoczęcie budowy planuję na przyszły rok – mówi proboszcz. Jednak jakie pieniądze będą potrzebne na budowę kościoła, na chwilę obecną jeszcze nie są znane. Z rozpoczęciem nowego roku abp. Skworc zwolnił parafię z sześciu kolekt na archidiecezję. Pieniądze zebrane podczas tych ofiar będą przekazane na budowę nowego kościoła. – Dwie kolety już się odbyły. W ich trakcie zebrano ponad 84 tys. zł – mówi proboszcz parafii.
A co z obecnym kościołem?
Aktualnie nie wiadomo co stanie się z budynkiem obecnej świątyni. Proboszcz podkreśla, że decyzja „co dalej z obiektem” będzie należała do kurii katowickiej. Obecnie, na prośbę parafian zostały odnowione wewnętrzne ściany budynku. – Kościół będzie służył parafianom jeszcze przez kilka lat, dlatego zdecydowaliśmy się na jego odświeżenie – mówi ks. Piotr Brachmański.
Justyna Koniszewska
Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w maju 1950 r. Najpierw wybudowano nawę główną oraz lewą nawę boczną wraz z antresolą i wieżą. Świątynia została poświęcona 15 października 1950 r. przez bp Stanisława Adamskiego. Jak tłumaczy proboszcz parafii ks. Piotr Brachmański, kościół został wybudowany w czynie społecznym w trudnych czasach. Dlatego jakość materiałów wykorzystanych do jego budowy nie była najlepsza. Choć kościół został poświęcony, to nie został konsekrowany. Prawdopodobnie powodem tej decyzji była ówczesna myśl o tymczasowym przeznaczeniu budynku. Głożyńska parafia liczy ok. 4 tys. wiernych.