Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (888) Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę

Nieuwaga przy odbiorze śmieci?

Kontrowersje wokół odbioru śmieci w gminie Godów. Mieszkańcy się dziwią, gmina twierdzi, że wszystko jest w porządku.

GODÓW Od początku tego roku gmina nałożyła na mieszkańców obowiązek selektywnej zbiórki popiołu. W tym celu właściciele nieruchomości zostali wyposażeni w dodatkowy kubeł, w którym mają składować tylko popiół. Chodzi o to, by nie mieszać go z innym odpadami. Wszystko po to, by firma komunalna, która świadczy na zlecenie gminy usługi wywozu odpadów komunalnych, miała niższe koszty składowania odpadów. To zaś ma się przekładać na niższą cenę za wykonanie usługi, niż w przypadku, gdyby oddzielnej zbiórki popiołu nie było.

Po co ta selekcja?

Tymczasem docierają do nas sygnały, że pracownikom firmy komunalnej, odbierającej odpady od mieszkańców gminy zdarza się do jednej śmieciarki, zbierającej popiół wrzucać również odpady zmieszane. - Oba kubły, na popiół i na odpady zmieszane mam cały czas wystawione przed płotem. Zdziwiłam się, kiedy w dniu zbiórki popiołu panowie opróżnili nie tylko kubeł z popiołem, ale też drugi pojemnik z odpadami zmieszanymi. Z tego, co wiem, u sąsiadów było podobnie – mówi nam mieszkanka Gołkowic.

Do podobnej sytuacji doszło też w Krostoszowicach. Kilka dni temu firma komunalna według harmonogramu najpierw odbierała popiół, a dzień później odpady zmieszane. Dlatego niektórzy mieszkańcy wystawili przed posesje nie tylko kubły z popiołem, a także z odpadami zmieszanymi. Dziennikarz Nowin Wodzisławskich był świadkiem tego, jak sprzed jednej z posesji opróżnione zostały oba kubły – z popiołem i z odpadami zmieszanymi.

Były sygnały o nieprawidłowościach... mieszkańców

– Jestem zaskoczony taką informacją, bo do tej pory nie mieliśmy sygnałów od mieszkańców o tym, że firma zbiera do jednej śmieciarki zarówno popiół, jak i odpady zmieszane – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Zaznacza, że firma, która świadczy usługi na terenie gminy, nie dysponuje śmieciarkami z oddzielnymi komorami, do których mogłyby być zabierane różne odpady. Dlatego popiół zbieranym jest w innym terminie niż pozostałe odpady. Wójt Godowa mówi nam, że trafiają do niego informacje o nieprawidłowościach mieszkańców. - Firma komunalna poinformowała nas o 20 przypadkach, w których właściciele posesji zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów, a tymczasem nie wywiązują się z tej deklaracji - mówi wójt Godowa, dodając, że sytuacje te będą wyjaśniane z właścicielami posesji. Przypomnijmy, że w przypadku kiedy mieszkaniec nie prowadzi selektywnej zbiórki, to stawka za odbiór śmieci jest znacznie wyższa. - Oczywiście sprawdzimy też sygnał o nieprawidłowościach przy zbieraniu odpadów przez firmę komunalną – kończy Adamczyk. Artur Marcisz

Komentarz – Artur Marcisz

Można przypuszczać, że mieszanie popiołu z innymi odpadami nie jest stałą praktyką firmy komunalnej. Wygląda na to, że po prostu odpady zmieszane były odbierane razem z popiołem przez nieuwagę pracowników firmy komunalnej, którzy nie otworzyli kosza, w celu sprawdzenia jego zawartości,, przed umieszczeniem go na windzie załadowczej śmieciarki. Ale to żadne usprawiedliwienie. Na mieszkańców – nie tylko Godowa, ale praktycznie każdej gminy – nakładane są coraz większe obostrzenia dotyczące selekcji odpadów, które w dodatku są zbierane rzadziej i w mniejszej ilości (np. bioodpady). A wszystko to przy rosnącej z roku na rok cenie odbioru śmieci.