Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (892/893) Data wydania: 19.12.17
Czytaj e-gazetę

Moczka jak od babci

Panie z wodzisławskich kół gospodyń wiejskich pochwaliły się swoimi umiejętnościami na „Festiwalu moczki”. Każdy mógł spróbować tego świątecznego specjału. Chętnych do degustacji nie brakowało.

WODZISŁAW ŚL. 9 grudnia na wodzisławskim rynku zorganizowano „Festiwal moczki”. Impreza, która odbyła się w ramach Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, rozpoczęła się o godz. 14.00. Swoje stoiska z moczką przygotowały: KGW Wilchwy, KGW Radlin II, KGW Kokoszyce, KGW Turzyczka i KGW Jedłownik. - Nie ma idealnego przepisu na moczkę. Każda gospodyni ma swój. Albo ten tradycyjny, przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie, albo trochę eksperymentuje i dodaje różnych nowości - podkreślały panie z KGW.

– Nasza moczka jest tradycyjna. Taka jak gotowały nasze mamy i babcie. Wiadomo, że smak się za każdym razem trochę zmienia, bo piernik piernikowi nierówny, są różne kompoty - mówiła Irena Pośpiech, przewodnicząca KGW Radlin II. - Nasze koło przygotowało dzisiaj 30 litrów moczki. Mieszkańcy mówią, że im smakuje, bo to jest właśnie ten ich rodzinny smak - dodaje.(mak)

Przepis na tradycyjną moczkę przekazany przez Irenę Pośpiech, przewodnicząca KGW Radlin II

Składniki:

całe opakowanie piernika do moczki

2 łyżki kakao

1 łyżeczka cynamonu

2 łyżki masła

2 łyżki mąki

Bakalie w ilości według uznania (ale jak mówi pani Irena "im więcej, tym lepiej"): orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały i rodzynki

kompot z truskawek, śliwek, agrestu, ewentualnie z czarnej lub czerwonej porzeczki (po słoiku)

pół słoiczka powideł śliwkowych

czekolada pokrojona w drobne kawałki

Sposób przygotowania:

Piernik pokroić na grubsze kawałki, rozmoczyć w wodzie i rozgotować na gęstą papkę, przez około godzinę, na bardzo małym ogniu, często mieszając. Później dodać kakao. Z masła i mąki zrobić zasmażkę. Dodać do całości. Później wszystko przetrzeć przez sito lub dokładnie zmiksować, żeby nie było grudek. Do gorącej jeszcze całości dodać drobno pokrojone bakalie, żeby pod wpływem ciepła jeszcze zmiękły. Uzupełnić kompotami (pani Irena nie dodaje owoców z kompotu, ale kto ma ochotę, może to zrobić) oraz powidłami śliwkowymi, które zagęszczają moczkę. Doprawić cynamonem (ewentualnie innymi przyprawami korzennymi; wiele zależy od samego smaku piernika). Można też dodać niewielką ilość soku z cytryny, żeby nieco przełamać słodycz moczki. Gdy moczka jest już trochę chłodniejsza, dorzucić pokrojoną czekoladę. Co ważne, przez cały proces stygnięcia moczki od czasu do czasu przemieszać.