Przeskok cywilizacyjny w szpitalu
Trzy nowoczesne i klimatyzowane sale operacyjne z pełnym zapleczem i salą wybudzeniową - nowy blok operacyjny w Wodzisławiu już działa. - To dla nas wielka chwila - mówiła podczas uroczystego otwarcia bloku dyrektor szpitala Dorota Kowalska.
WODZISŁAW ŚL. Nowy blok operacyjny w szpitalu w Wodzisławiu został oficjalnie otwarty 19 grudnia. To kluczowa, największa od lat inwestycja w wodzisławskiej lecznicy. Parlamentarzyści, samorządowcy, szef śląskiego NFZ, załoga szpitala - wszyscy z uznaniem patrzyli na nowoczesne pomieszczenia. - Ten blok operacyjny jest pierwszą inwestycją zrealizowaną w ramach naszego ambitnego planu, czyli „Programu medycznego”, który będzie kontynuowany - mówiła podczas otwarcia dyrektor szpitala Dorota Kowalska. - W ręce kierownika bloku operacyjnego, ordynatorów oddziałów zabiegowych, lekarzy anestezjologów i personelu medycznego oddaję pod opiekę nowoczesne zaplecze medyczne w szpitalu, aby służyło jak najlepiej potrzebom zdrowotnym mieszkańców powiatu - dodała.
Nowoczesne rozwiązania
Nowy blok operacyjny zajmuje powierzchnię 508 m kw. Na parterze budynku szpitala w Wodzisławiu zostały wykonane trzy sale operacyjne: chirurgiczna, ginekologiczna i ortopedyczna. Blok operacyjny dysponuje najnowocześniejszą stacją gazów medycznych, nowym zasilaniem elektrycznym oraz nowoczesnymi rozwiązaniami układu nawiewno-wywiewnego i klimatyzacji.
Blok operacyjny to nie tylko sale, w których odbywają się operacje, ale także wiele dodatkowych pomieszczeń i cały system rozwiązań komunikacyjnych, mających służyć jednemu: zapewnieniu pacjentom jak największego bezpieczeństwa, w tym pod kątem epidemiologii i zapobiegania zakażeniom. To właśnie na ten aspekt szczególną uwagę zwracał Marek Rajczykowski, szef nowego bloku operacyjnego. - Nowy blok został bardzo dobrze wyposażony i spełnia wyśrubowane standardy - podkreślał. - Sama infrastruktura bloku, wentylacja i klimatyzacja zostały dostosowane do najnowszych wymogów. Blok wyposażono w nowoczesne kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne oraz nowoczesne lampy operacyjne. To przeskok cywilizacyjny - dodał, porównując stary blok z nowym.
Co ważne, sale operacyjne zostały wyposażone w sprzęt pozwalający na prowadzenie cyfrowej dokumentacji medycznej. To oznacza, że wszelkie dane dotyczące operowanego pacjenta będą na bieżąco wprowadzane. Na uwagę zasługuje również to, że sala przygotowawcza jest połączona z salą operacyjną, dzięki czemu można bez problemu transportować tam pacjentów, bez konieczności przewożenia ich przez korytarz.
Szybkie tempo
Nowy blok operacyjny kosztował 5,6 mln zł. Dodatkowo będzie jeszcze doposażony. Budowa przebiegała w szybkim tempie. Przez okres niespełna 4 miesięcy dokonano całkowitej przebudowy pomieszczeń. Prace obejmowały m.in. wykonanie robót wyburzeniowych, wykonanie wylewek, ścian działowych oraz instalacji, w tym instalacji gazów medycznych, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. Zastosowano jedne z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie materiałów i systemów wykończeniowych.
Co dalej?
Dyrekcja szpitala ma już plany związane pomieszczeniami starego bloku operacyjnego. - Chcielibyśmy, by powstała tam pracownia badań endoskopowych oraz czwarta sala operacyjna - dedykowana oddziałowi chirurgii ogólnej - o podobnym standardzie do nowo wybudowanych sal - podkreślał Wojciech Olszówka, zastępca dyrektora ds. restrukturyzacji i rozwoju szpitala.
(mak)