Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (902) Data wydania: 27.02.18
Czytaj e-gazetę

Dobre wieści dla rydułtowskiej kopalni

Rydułtowska kopalnia umacnia swoją pozycję. Wszystko wskazuje na to, że zakład przeróbczy kopalni nie trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Cieszymy się z tej informacji, bo walczyliśmy o taką decyzję - podkreślają związkowcy.

RYDUŁTOWY Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział korektę planów Polskiej Grupy Górniczej wobec Ruchu Rydułtowy. Zakład przeróbczy rydułtowskiej kopalni nie trafi – jak do tej pory zapowiadano – do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Wydobycie dołem na Marcel

Jeszcze kilka miesięcy temu przyszłość Ruchu Rydułtowy - który jest częścią kopalni zespolonej ROW - rysowała się inaczej. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej informował, że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostanie przekazana wydzielona część Ruchu Rydułtowy obejmująca: zakład przeróbczy wraz z bocznicą kolejową oraz szyb Leon III wraz z pozostałą infrastrukturą zlokalizowaną przy szybie. Informowano też, że wydobycie z Ruchu Rydułtowy - po wykonaniu połączenia - będzie kierowane dołem na Ruch Marcel.

Zakład się broni...

12 lutego w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że według najnowszych planów zakład przeróbczy z Rydułtów nie trafi do SRK. - Okazuje się, że po przeanalizowaniu stanu technicznego, zasobów w kopalniach ROW, tam rzeczywiście pojawia się pewna korekta - powiedział dziennikarzom wiceminister i dodał, że „z tego co widać, przeróbka zostanie, a więc temat Rydułtów ewidentnie zniknie, bo zakład de facto się broni”. Dodał też, że informacje w tej sprawie przekazano już stronie społecznej. Nie zostało natomiast doprecyzowane, w jakim zakresie płuczka zostanie i na jak długo.

... bo wyniki są dobre

Związkowcy z Rydułtów, którzy od początku walczyli o pozostawienie płuczki, nie kryją zadowolenia z takich zapowiedzi. Tym bardziej że podczas jednego z oficjalnych spotkań strona rządowa przekazała, że „wsłuchuje się w głosy strony społecznej” i na dziś decyzja o przekazaniu płuczki do SRK nie wchodzi w grę. - Na razie nie ma oficjalnego dokumentu potwierdzającego w tej sprawie, natomiast są bezpośrednie informacje od pana ministra energii, pana wiceministra energii i wypowiedzi pana prezesa spółki, że przeróbka mechaniczna nie będzie przekazana do SRK - mówi Jarosław Szawerna, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ruchu Rydułtowy. Dodaje, że rozmowy na temat pozostania płuczki toczyły się od dawna, właściwie od momentu, gdy rydułtowska kopalnia jako jeden z siedmiu zakładów została wymieniona w decyzji Komisji Europejskiej z listopada 2016 r., notyfikującej pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego górnictwa.

- To oznacza, że walka toczyła się nie tylko o przeróbkę mechaniczną, ale i o kopalnię. Wszystko wskazuje na to, że ta walka okazała się zwycięska. Dzięki dobrej koniunkturze, zaangażowaniu załogi, zaangażowaniu dyrekcji oraz kierownictwa udało się tę kopalnię w ciągu dwóch lat przestawić na dobre tory. Wyniki za dwa lata są bardzo dobre. Jedne z najlepszych, jeśli chodzi o koszt jednostkowy wydobycia węgla czy uzyskanie z jednej tony węgla przychodu na najwyższym poziomie. Działania restrukturyzacyjne przyniosły efekt - podkreśla przewodniczący.

Skoro sobie radzi, to po co zmieniać?

Przewodniczący Szawerna dodaje, że optyka na rydułtowską kopalnię diametralnie się zmieniła. - Myślę, że ta decyzja jest korzystna nie tylko dla Rydułtów, ale całej kopalni ROW i całej PGG. Skoro kopalnia generuje bardzo dobre wyniki, wydobywa i przerabia węgiel gazowo-koksowy, a zapotrzebowanie na ten węgiel jest duże, to decyzja o pozostawieniu zakładu przeróbki wydaje się racjonalna - zaznacza. Poza tym parametry węgla wychodzącego z rydułtowskiego zakładu przeróbczego oceniane są wysoko. To kolejny argument za jej pozostawieniem.

Kolejny argument

Strona związkowa cieszy się z tej informacji nie tylko dlatego, że zabiegała o taką decyzję. Jest jeszcze jeden powód. Zapowiedź pozostawienia płuczki oznacza, że nie zostanie zamknięta droga do rozważań o nowym kierunku wydobycia, o którym nie raz wspominano. To kierunek pola rezerwowego Sumina Jejkowice. Z dokumentów wynika, że znajduje się tam 48 mln ton węgla dobrej jakości. Gdyby teraz całkowicie zlikwidowano płuczkę w Rydułtowach, nie byłoby nawet mowy o ewentualnym wydobyciu stamtąd w przyszłości. Transport stamtąd na Marcel, a nie na Rydułtowy, byłby niemożliwy ze względu na odległość.

Szyb i bocznica

A co w takim razie z zapowiedziami przekazania do SRK bocznicy kolejowej oraz szybu Leon III wraz z pozostałą infrastrukturą zlokalizowaną przy szybie? Wszystko wskazuje na to, że jeśli zakład przeróbczy pozostanie, to prawdopodobnie wraz z nim bocznica. Szczegółów na ten temat jednak na razie brak.

Nie wiadomo też, co z szybem Leon III, który wkrótce przestanie być dla kopalni aż tak znaczącym ogniwem, ponieważ to pogłębiony szyb Leon IV zyska pełną zdolność transportową i przejazdową. Z kolei szyb Leon III zdolność do transportu ludzi straci, bo ze względów technologicznych kopalnia będzie wchodzić w filar tego szybu. To oznacza, że będzie mógł być nim prowadzony tylko transport materiałów. Strona związkowa z Rydułtów wskazuje jednak, że infrastruktura przy szybie Leon III jest obecnie wykorzystywana. To jednak od decyzji PGG i dyrekcji będzie zależeć, co dalej z tym obszarem, czy jest on kopalni niezbędny, czy może odwrotnie.

PGG nie komentuje

Na razie informacji o pozostawieniu płuczki w Rydułtowach nie potwierdza Polska Grupa Górnicza. - Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, więc na tym etapie spółka nie będzie udzielać komentarzy. Zarząd firmy jest w stałym kontakcie zarówno z dyrekcją kopalni ROW, jak i stroną społeczną - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Nie tylko słowa ministra energii i jego zastępcy wskazują jednak na to, że korekta wobec Ruchu Rydułtowy jest planowana. 9 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Rydułtów z dyrekcją kopalni ROW. W czasie spotkania dyrektor kopalni przekazał, że strona związkowa apelowała o to, by nie likwidować płuczki. - Pan dyrektor zapowiedział, że wraz z organem założycielskim będą to rozważać - przekazuje sekretarz Rydułtów, Krzysztof Jędrośka.

Uspokoić nastroje

Stronie związkowej zależy na tym, by pojawił się oficjalny dokument, który potwierdzi, że płuczka w Rydułtowach pozostanie. - Zależałoby nam, by taki dokument został wydany. To by uspokoiło nastroje wśród pracowników zakładu przeróbczego, którzy przez ostanie lata obawiali się co dalej z ich stanowiskami pracy. To często wieloletni pracownicy - puentuje przewodniczący Szawerna. (mak)