Górnicy z Marcela chcą odłączenia kopalni od PGG
– Ludzie w ten sposób manifestują swoje niezadowolenie z niskich płac – mówią o wyniku przeprowadzonego referendum pracownicy radlińskiej kopalni.
RADLIN Wracamy do napiętej sytuacji na kopalni Marcel. Związki zawodowe Ruchu Marcel przeprowadziły 21 marca na wszystkich zmianach referendum opiniodawcze wśród pracowników. Pytanie referendalne brzmiało: Czy jesteś za odłączeniem KWK ROW od Polskiej Grupy Górniczej? Organizacje związkowe zdecydowały się na przeprowadzenie referendum z powodu coraz większego niezadowolenia pracowników z obecnych płac. Zdaniem załogi wysokość wynagrodzenia jest nieadekwatna do dobrych wyników ekonomicznych uzyskiwanych przez KWK ROW.
Zła sytuacja na Marcelu
Związkowcy podkreślają, że walczą o podwyżki wynagrodzeń dla górników. Trzynaście organizacji związkowych reprezentujących załogę PGG weszło w spór zbiorowy z zarządem spółki. Przyczyną uruchomienia procedury sporu są właśnie kwestie płacowe. Strona społeczna domaga się podwyższenia górniczych wynagrodzeń o 10%, bo podwyżek nie było od kilku lat. Ostatnie podwyżki w zakładach należących obecnie do PGG miały miejsce sześć lat temu. - Dalsze utrzymywanie płac na tak niskim poziomie spowoduje nasilenie niezadowolenia pracowników, co będzie skutkować i już skutkuje tzw. „strajkami włoskimi” inicjowanymi oddolnie przez niezadowolone załogi poszczególnych oddziałów oraz wypowiedzeniami umów o pracę. Dalsze wegetowanie kopalni ROW w strukturach PGG nie daje nam żadnych perspektyw rozwoju i poprawy bytu naszych pracowników - brzmi fragment informacji związkowej o referendum. Pod komunikatem podpisały się związki: ZZG w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Pracowników Oddziałów Szybowych, ZZ Ratowników Górniczych, WZZ Sierpień 80, ZZ Kadra, ZZ Przeróbka oraz ZZ Maszynistów Wyciągowych Kopalń.
Górnicy zdecydowali
W referendum wzięło udział prawie 65% załogi, która tego dnia była w pracy. Spośród głosujących blisko 94% opowiedziało się za odłączeniem KWK ROW od PGG. Przeciw było 6,2% głosujących. Oddano 0,2% głosów nieważnych. - Ludzie w ten sposób manifestują swoje niezadowolenie z niskich płac – mówią o wyniku przeprowadzonego referendum pracownicy radlińskiej kopalni.
Referendum miało charakter opiniodawczy. Dla PGG nie ma ono wiążącego charakteru. – Dzięki przeprowadzonemu referendum mamy mocne dowody na to, że pracownicy kopalni Ruchu Marcel są niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń. Wynik traktujemy również jako kartę przetargową w rozmowach z PGG. Mamy nadzieję, że pomoże nam to w walce o podwyżki dla pracowników kopalni w Radlinie - mówi Sławomir Stacha, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Oddziałów Szybowych KWK Marcel.
Przypomnijmy, że w skład KWK ROW wchodzą: Ruch Marcel, Ruch Rydułtowy, Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice. Tylko w radlińskiej kopalni przeprowadzono referendum. (mak), (juk)