Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (911) Data wydania: 01.05.18
Czytaj e-gazetę

Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla miasta

Ks. Konrad Opitek, Alicja Kołodziej, Adolf Gwoździk i Henryk Machnik - to osoby, które zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi za zasługi na rzecz Rydułtów. Oznaczenia, nadane przez prezydenta Polski, wręczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

RYDUŁTOWY Rok temu Rydułtowy obchodziły 25-lecie odzyskania samorządności. Przy okazji jubileuszu radny Adam Mandera wpadł na pomysł, że warto postarać się o specjalne odznaczenia państwowe na rzecz najbardziej zasłużonych osób na rzecz miasta. Pozostali radni przyklasnęli tej idei i tak powstała komisja ds. odznaczeń. W jej skład weszli radni: Jerzy Wróblewski, Teresa Anielska, Adam Mandera (przewodniczący), Janusz Grabiec oraz Józef Jenczmionka. - Uznaliśmy, że odznaczenia państwowe powinny otrzymać osoby, które działają społecznie i są ludźmi z pasją - mówi radna Teresa Anielska.

Komisja przygotowała wnioski, które zostały szczegółowo zweryfikowane, a odznaczenia ostatecznie przyznał prezydent Polski. Do uroczystego wręczenia doszło 19 kwietnia na sesji rady miasta w Rydułtowach. Wręczenia dokonał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. - Jestem zaszczycony, że mogę uhonorować osoby, które tak wiele zrobiły dla tej ziemi. Te odznaczenia to podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz miasta i motywacja do dalszych działań - mówi wicewojewoda. Przy okazji chwalił Rydułtowy i zachwycał się inwestycjami realizowanymi dzięki funduszom unijnym, na przykład parkiem sensorycznym.

W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrała Alicja Kołodziej. - Symboliczny sens tego oznaczenia nagradza nasze działania, których adresatami, a czasem współtwórcami, są mieszkańcy Rydułtów. Nie stawaliśmy sobie wielkich celów, jednak prócz spełniania się w pracy realizowaliśmy własne pomysły i marzenia, wciągając w nie innych rydułtowików. Małe idee łączyły. Chcemy podziękować wszystkim, którzy zauważyli i docenili nasze pomysły - mówiła.

Burmistrz Kornelia Newy cieszyła się, że do wręczenia wyróżnień doszło na rydułtowskiej ziemi. - Rydułtowicy to wspaniali ludzie. Pracowici, uparci w dążeniu do celu i przywiązani do swej małej ojczyzny, czemu dali dowód, kiedy odzyskali samorządność - podkreślała.

(mak)


Adolf Gwoździk

Urodził się 13 marca 1929 r. w Pszowie. Od najmłodszych lat związany był z Rydułtowami. Na kopalniach Rybnickiego Okręgu Węglowego przepracował w sumie 50 lat. Od lat młodzieńczych był czynnym i aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Przez ponad 50 lat był członkiem, działaczem i prezesem koła PTTK przy Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach. Obecnie został mianowany Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej PTTK i Honorowym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej PTTK. Nadal spotyka się z dziećmi i młodzieżą przekazując swoją wiedzę i doświadczenie, często współorganizuje zawody i turnieje związane z turystyką i krajoznawstwem.

Henryk Machnik

Urodził się 22 marca 1943 r. w Rybniku. Od najmłodszych lat był wiązany z miastem Rydułtowy. Jako harcerz i instruktor przeszedł wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Obecnie jako harcmistrz pomaga i wspiera harcerzy Hufca „Błękitne Niebo” w Rydułtowach, będąc członkiem Kręgu Seniora. Został nagrodzony złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego. Od 1994 r. jest prezesem Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Był inspiratorem wielu historycznych uroczystości i spotkań w których podkreślał wartość uczestników śląskiego plebiscytu, powstańców śląskich, ofiar pogrzebanych na nieludzkiej ziemi, żołnierzy wyklętych oraz bohaterów walki z komuną, a także bohaterów katastrofy smoleńskiej. Realizuje wiele projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, których odbiorcami są ludzie potrzebujący najwięcej pomocy i wsparcia.

Alicja Kołodziej

Urodziła się 15 kwietnia 1955 r. w Rydułtowach. W swojej pracy zawodowej była związana z Rydułtowami. W latach 1988 - 1999 pracowała w SP1 w Rydułtowach na stanowisku nauczyciela, a od 1999 r. w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach na stanowisku dyrektora szkoły. Osobiście napisała i wdrożyła program nauczycielski dotyczący Edukacji Regionalnej. Pomimo przejścia na emeryturę nadal współpracuje z miejską komisją oświaty, uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, organizacji wystaw, spotkań i imprez kulturalnych. Od 1992 r. jest czynnym członkiem Towarzystwa Miłośników Rydułtów, gdzie pełni funkcję zastępcy prezesa Zarządu.

Ks. Konrad Opitek

Urodził się 22 kwietnia 1958 r. w Chełmie Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1985 r. Był twórcą i prekursorem duszpasterstwa sportowców. Tworzył je będąc kapelanem GKS Katowice, by oficjalnie dekretem arcybiskupa zostać powołany pierwszym duszpasterzem sportowców Archidiecezji Katowickiej. W uznaniu zasług dla kościoła został kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz Konrad Opitek, były proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Rydułtowach, przez wiele lat dawał się poznać nie tylko jako oddany kapłan, ale także jako wspaniały gospodarz i organizator. Wśród wielu zasług rangi najwyższej było zadanie odnowienie wnętrza kościoła i przywrócenie mu neogotyckiego wystroju. Stworzył Oratorium św. Józefa, miejsce do spotkań religijnych, społecznych i kulturalnych. 31 sierpnia 2017 r. nadano księdzu Konradowi Opitkowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Rydułtowy.