Ekonowiny: Fundusz wręczył zielone czeki
„Zielone czeki” – to nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach corocznie z okazji Dnia Ziemi. Święto to wymyślono, by ludzie na ziemi pochylili się nad losem planety, na której żyją.
Przyznając „Zielone czeki” już od 1994 roku Fundusz docenił działalność ponad 260 osób i zespołów. Wysokość nagród przekroczyła już 2 miliony złotych. Przyznawanie tego typu wyróżnień jest niezwykle ważne dla Funduszu, by również w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców regionu. Wiele
z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny – jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych, czy akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy poświęcają swój wolny czas, by nam wszystkim żyło się „eko”.(eco)
KATEGORIA: PROGRAMY
I AKCJE DOTYCZĄCE
OCHRONY PRZYRODY
ZESPÓŁ W SKŁADZIE DR HAB. INŻ. STANISŁAW DUŻY I PROF. POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ RYSZARD FUCHS za organizowanie corocznie od 1996 roku konferencji proekologicznych oraz szkolenia, których celem jest integracja działań władz samorządowych, przemysłu górniczego, przedsiębiorstw proekologicznych i jednostek naukowych dla rozwiązania trudnych problemów wpływu prowadzonej działalności górniczej na środowisko.
KATEGORIA: PRACE
NAUKOWO–BADAWCZE
ZESPÓŁ W SKŁADZIE DR ADAM SZADE, MARCIN FISIOR I ADAM RAMOWSKI za ECO–Patrol Głównego Instytutu Górnictwa – mobilne laboratorium smogowe na samochodzie elektrycznym.
KATEGORIA: EDUKACJA
EKOLOGICZNA
ZESPÓŁ W SKŁADZIE ROBERT KUDER I JERZY PAKUŁA
za całokształt działalności proekologicznej przede wszystkim edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców Miasta Kalety.
KATEGORIA: SZKOLNA EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY
MAGDALENA JASIŃSKA za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej Arboretum Inspiruje, przekształcenie ogrodu przyszkolnego w arboretum i społeczne prowadzenie w nim zajęć dla innych szkół i przedszkoli.
ANNA ZAWADA–MICHALSKA za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu.
KATEGORIA: DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW PROEKOLOGICZNYCH
ZESPÓŁ W SKŁADZIE PROF. DR HAB. ŁUKASZ KARWOWSKI I EWA BUDZISZEWSKA–KARWOWSKA za stworzenie dzięki pasji popularyzacji wiedzy proekologicznej, muzeum uczelnianego, którego działalność oświatowa i wystawiennicza od kilkunastu lat skierowana jest na całą społeczność regionu w tym uczniów wszystkich szczebli szkolnictwa, społeczność akademicką oraz społeczność lokalną.
DYPLOMY UZNANIA
ANNA PORAJ za zainicjowanie, rozwinięcie i prowadzenie edukacyjnej działalności ekologicznej.
ZESPÓŁ W SKŁADZIE BOŻENA KURZEJA I MARCIN KAMROWSKI za popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej postaw zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych w szczególności zakwaszania oceanów nadmierną emisją dwutlenku węgla.