Pociągiem papieskim na 100-lecie niepodległości
2 czerwca o godz. 9.40 po raz drugi w historii wyruszył z Olzy specjalny Pociąg Papieski. Celem podróżnym pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, zaś ideą nadrzędną - integracja rodzin oraz krzewienie myśli św. Jana Pawła II w kontekście wolności i niepodległości naszej Ojczyzny.
POWIAT Wydarzenie organizowane było przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach oraz środowisko kolejarzy w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 4 rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II.
Ze stacji docelowej – w Myszkowie uczestnicy Rodzinnego Przejazdu Pociągiem Papieskim udali się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, gdzie o godz. 13.15 została odprawiona uroczysta msza św. z udziałem chóru im. Stanisława Moniuszki z Czyżowic pod kierunkiem Barbary Grobelny. O godz. 17.00 w plenerze Sanktuarium odbyły się koncerty Orkiestry Gminy Gorzyce pod batutą Henryka Krótkiego oraz zespołu Dolce Canto pod kierunkiem Barbary Grobelny.
O godzinie 18.00 autokarami uczestnicy wyruszyli na stację kolejową w Myszkowie, skąd Pociąg Papieski odjechał o godzinie 19.16.
Na stacji w Myszkowie mieszkańcy tłumnie zwiedzali Pociąg Papieski oraz okolicznościową wystawę o historii powstania Pociągu Papieskiego.
Inicjatywę przejazdu Pociągu Papieskiego wskrzesiła do życia w czerwcu 2017 r. Małgorzata Król – mieszkanka Czyżowic, naczelnik Wydziału Logistyki Przewozów w Firmie PKP Cargo S.A. (red.)