Emmę zaatakują roboty
Świat nauki i programowania stoi otworem przed mieszkańcami Radlina. Już we wrześniu rozpocznie się cykl zajęć z budowy robotów, organizowanych przez członków stowarzyszenia „Młody Radlin”. Na warsztatach uczestnicy nie tylko skonstruują i zbudują własnego robota, ale także wprawią go w ruch.
RADLIN Co jest potrzebne do zbudowania robota oraz jak sprawić, żeby wykonywał nasze polecenia? Na te i inne pytania odpowiedzą członkowie radlińskiego stowarzyszenia „Młody Radlin”, którzy poprowadzą blok zajęć pn. „Atak Robotów na Emmie”. Jak zapowiadają, zajęcia będą miały charakter typowo praktyczny, rozwijający kreatywność, zdolności manualne i umiejętności techniczne młodych konstruktorów.
Stowarzyszenie na realizację projektu pozyskało pieniądze z dziesiątej edycji konkursu Działaj Lokalnie. W sumie to nieco ponad 4,5 tys. zł. - Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy docenieni i możemy zrobić coś ciekawego w naszej okolicy. Mamy nadzieję, że nasz projekt zostanie doceniony przez mieszkańców Radlina - mówią członkowie stowarzyszenia.
Będą budować roboty
Jak zapowiada Szymon Gołdyn z Młodego Radlina warsztaty rozpoczną się od nauki budowy robotów. Będzie to możliwe za pomocą specjalnych przeznaczonych do tego celu klocków. Na etapie budowy maszyn uczestnicy zajęć nie tylko poprawią zdolności manualne i zręcznościowe, a także poćwiczą swoją cierpliwość. - Budowa robotów nie jest skomplikowana, ale wymaga opanowania kilku umiejętności - mówi Szymon. Roboty będą zasilane przy pomocy baterii słonecznej. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie zrozumieć zalety energii odnawialnej. - Własnoręcznie zbudowane roboty będą świetnym wprowadzeniem w świat bardziej skomplikowanych technologii - zapowiada Szymon Gołdyn. Tym skomplikowanym światem będzie programowanie ruchów dla wcześniej zbudowanych maszyn. Jak podkreśla Szymon, warsztaty będą doskonałą okazją do rozwinięcia kompetencji informatycznych i technicznych młodych konstruktorów. Zajęcia, to również szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, które pozwalają lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych.
Wielki finał
Atak Robotów na Emmie skierowany będzie dla około 20 dzieci i młodzieży. Miejscem spotkań będzie nowa siedziba Świetlicy Środowiskowej „Koliba” przy ul. Pocztowej. To właśnie w murach jednego z familoków uczestnicy warsztatów będą przez zabawę uczyć się elektroniki oraz programowania. Projekt potrwa do końca listopada. Wtedy odbędzie się wielki finał zmagań młodych konstruktorów, czyli spektakl teatralny. W rolę aktorów wcielą się zbudowane przez uczestników zajęć roboty. - „Geburstag u Emmy i Marcela”, taka będzie myśl przewodnia naszego spektaklu - mówi Szymon. Tłumaczy, że będzie to wydarzenie opowiadające o imprezie urodzinowej na radlińskiej dzielnicy Marcel (dawniej Emma). Przedstawienie będzie łączyło śląskie tradycje z innowacją i nowoczesnością robotów. (juk)