Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (987) Data wydania: 22.10.19
Czytaj e-gazetę

Przebudowa oczyszczalni ścieków na ostatniej prostej

Kończy się trwająca od ponad dwóch lat modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Pszowie. – To największa inwestycja realizowana w ostatnich latach na terenie naszego miasta – mówi wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol.

PSZÓW W 2003 r. przy ul. Ślaskiej oddano do użytku pszowską oczyszczalnię ścieków. Działająca instalacja na przestrzeni lat się „zużyła” i wymagała modernizacji. W 2017 r. podjęto decyzję nie tylko o jej przebudowie, ale również o rozbudowie. Podstawowym powodem takiej decyzji była konieczność zwiększenia wydajności oczyszczalni oraz zmiana zastosowanych rozwiązań technologicznych w kierunku uproszczenia i ułatwienia jej eksploatacji. – Oczyszczalnia składa się teraz nie z jednego, lecz z dwóch niezależnych segmentów. Dzięki temu poprawi to jej bezpieczeństwo ekologiczne. W razie awarii jednego z segmentów oczyszczalnia będzie mogła nadal pracować – tłumaczy Piotr Kowol.

Co ulepszono, co stworzono?

W ramach inwestycji zmodernizowane zostały m.in. takie obiekty jak: stacja mechanicznego oczyszczania ścieków, punkt zlewny ze zbiornikiem ścieków dowożonych, komora tlenowej stabilizacji osadu, pomiar ścieków oczyszczonych oraz budynek wielofunkcyjny socjalno–techniczny. Na terenie oczyszczalni powstały również nowe instalacje m.in. są to: bioreaktor, pompownia osadu recyrkulowanego i nadmiernego, zbiornik magazynowy osadu do odwodnienia, stacja mechanicznego odwadniania osadu, osadnik wtórny, kontenerowa stacja zlewcza oraz silos z instalacją dezynfekcji wapnem.

Większa wydajność oczyszczalni

Dzięki przebudowie oczyszczalni mają zniknąć uciążliwości, na które uskarżali się dotąd mieszkający w jej okolicy mieszkańcy Pszowa, a które związane były z nieprzyjemnym zapachy. Konsekwencją modernizacji i rozbudowy obiektu jest również większa jej wydajność, której przepustowość z 1.000 m3/dobę wzrosła do 1.393 m3/dobę. To z kolei pozwoliło na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie miasta. Została ona zbudowana przy ulicach Andersa, Miarki, Niepodległości, Bohaterów Westerplatte i na os. Kościuszki. Łącznie powstało 6,5 km nowej sieci. Całkowity koszt inwestycji (wraz z budową sieci kanalizacyjnej) to ponad 17 mln zł. Ponad 8 mln zł magistrat pozyskał ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Opóźnienia, bo więcej prac

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków zakończyła się później, niż zakładano. Najpierw inwestycja miała zostań sfinalizowana do końca marca, potem do końca maja, następnie do połowy czerwca aż w końcu zakończy się w październiku. Skąd te poślizgi? Jak tłumaczą włodarze Pszowa, problemy wiązały się z pracami dodatkowymi oraz wykończeniowymi. – Niektórych prac jak wymiana nawierzchni oczyszczalni oraz montaż kraty wstępnego oczyszczania ścieków nie były możliwe do przewidzenia na wcześniejszym etapie inwestycji i stąd wynikło opóźnienie – tłumaczy wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol. (juk)

Wrogowie kanalizacji

Szmaty, worki foliowe, patyczki do uszu, waciki, resztki jedzenia – najczęściej takie śmieci spuszczane są w sedesach, wraz z wodą uszkadzając przy tym silniki, mieszadła i pompy, które pracują w pszowskiej oczyszczalni. – Największy problem mamy z odpadami medycznymi, m.in. pieluchomajtkami, podpaskami, bandażami itp. Nie ulegają one rozkładowi w kanalizacji, lecz postrzępione przedostają się przez kraty ochronne i tworzą mocno splecione warkocze, które są przyczyną powstawania niedrożności kanałów – mówią nam pracownicy pszowskiej oczyszczalni. Dodają, że efektem może być nie tylko uciążliwy zapach, ale spowolnienie lub wstrzymanie pracy podziemnych urządzeń. A stąd już niedaleko do poważnej awarii, która może spowodować wylanie nieczystości na zewnątrz. Pracownicy apelują do mieszkańców, że rury odpływowe nie powinny być traktowane jako kosz na śmieci, a urządzenia kanalizacyjne powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.