Górnicy z PGG wywalczyli wyższą czternastkę. Dostaną kilkaset złotych więcej
Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się piątkowe rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy wynegocjowali z zarządem spółki korzystniejsze zasady naliczania nagrody rocznej tzw „czternastki”. Dalsze rozmowy będą się toczyć z udziałem mediatora.
REGION – Podpisaliśmy protokół rozbieżności. Dzisiaj mamy spełnioną część jednego postulatu, w kwestii reszty będziemy negocjować z udziałem mediatora, którego razem z zarządem wyznaczymy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu – powiedział po zakończeniu negocjacji Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i szef związku w PGG.
Zgodnie z ustaleniami związków zawodowych i zarządu PGG dopłaty do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł, które pracownicy kopalń otrzymują na mocy wcześniejszych porozumień, będą włączone do sumy, na podstawie której wyliczana jest nagroda roczna czyli tzw. „czternastka”. Dzięki temu wysokość tej nagrody, która trafi na konta pracowników w lutym, będzie wyższa o kilkaset zł. – Zarząd chciał podpisać protokół rozbieżności już pierwszego dnia (w środę 27 listopada – przyp. red). Gdybyśmy się na to zgodzili, dzisiaj nie mielibyśmy nic. Dzięki determinacji ludzi, którzy tutaj cały czas przebywali, mamy jedną sprawę załatwioną – mówił Bogusław Hutek.
W piątkowych negocjacjach oprócz związkowców i zarządu Polskiej Grupy Górniczej uczestniczył odpowiedzialny za górnictwo wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda oraz przedstawiciele rady nadzorczej PGG. Po podpisaniu protokołu rozbieżności związkowcy opuścili siedzibę zarządu spółki. Od środy 27 listopada w budynku cały czas przebywała grupa ok. 40 górników. Byli to przedstawiciele 9 central związkowych: NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Górników w Polsce, MZZ „Kadra”, WZZ „Sierpień’80”, NSZZ „Solidarność’80”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, ZZ Jedności Górniczej i ZZ Maszynistów Wyciągowych.
Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczął się 20 listopada. Związki zawodowe zgłosiły postulaty dotyczące podwyżek płac zasadniczych w 2020 roku oraz włączenia tzw. dodatków gwarantowanych do wyliczana wysokości nagrody barbórkowej i nagrody rocznej. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych podpisanie protokołu rozbieżności kończy etap rokowań. Dalsze negocjacje będą prowadzone z udziałem zewnętrznego mediatora.(acz)