Miastem powinno się zarządzać czy administrować?
- Trzeba zarządzać miastem, a nie nim administrować - uważa jeden z mieszkańców Wodzisławia Śl. Jego zdanie podziela przewodniczący tamtejszej rady. Przeciwnego zdania jest jednak prezydent.
WODZISŁAW Śl. W trakcie lutowej sesji wodzisławskich radny doszło do ciekawej wymiany zdań między tamtejszym przewodniczącym Dezyderiuszem Szwagrzakiem a prezydentem Mieczysławem Kiecą. Przyczynkiem do dyskusji była opinia jednego z mieszkańców, który na obradach zabrał głos.
– Mam prośbę do pana prezydenta - zaczął wodzisławianin Kazimierz Trzonkowski. - Nie chcę być złośliwy, ale od pewnego czasu mam takie całkiem subiektywne wrażenie, że tym miastem przestało się zarządzać, a jedynie się nim administruje. Może się mylę, ale uważam, że miastem trzeba zarządzać - mówił. Pogląd wodzisławianina podzielił Dezyderiusz Szwagrzak. - Całkowicie się z panem zgadzam, że miastem trzeba zarządzać, a nie administrować. Już wiele razy podobne opinie słyszałem od mieszkańców naszego miasta - mówił.
Do opinii mieszkańca miasta i przewodniczącego Szwagrzaka odniósł się prezydent Kieca. - Chciałbym złożyć podziękowania za docenienie mojej pracy. Dziękuję za jej tak dobrą ocenę - mówił. Dezyderiusz Szwagrzak prosił prezydenta, by ten się nie obrażał, ponieważ opinia, którą się podzielił, nie była personalnie do niego kierowana. - Naprawdę, chciałbym podziękować i nie jestem w żaden sposób urażony. To była największa pochwała, jaką pan przewodniczący mógł mi powiedzieć - ciągnął Mieczysław Kieca. Wyjaśnił, że proces administrowania, jest dużo szerszy niż samo zarządzanie. - Dobrze funkcjonujące miasto jest administrowane, a nie tylko zarządzane, które jest drobną składową tego procesu - podkreślił.
A my zapytaliśmy o to językoznawcę. – Z językoznawczego punktu widzenia, zarządzanie i administrowanie mają to samo znacznie. Tyle, że administrowanie to zapożyczenie od łacińskiego administro-zarządzam. Z kolei zarządzanie to słowo rodzime - wyjaśnia dr Krystyna Data, sekretarz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.(juk)