Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1017) Data wydania: 19.05.20
Czytaj e-gazetę

Węgiel z Mozambiku dla JSW. W Polsce takiego nie ma

REGION Po telefonie zaciekawionego mieszkańca Świnoujścia, zgłębiliśmy temat importu węgla dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z egzotycznych lokalizacji. Okazuje się, że taki surowiec jest importowany co roku, aby wykorzystać go w produkcji koksu.

Mozambik to państwo pod względem powierzchni dwa razy większe od Polski położone we wschodniej części Afryki. Słynie głównie z eksportu krewetek, orzechów nerkowca, bawełny, cukru oraz w mniejszym stopniu surowców naturalnych, m.in. węgla i gazu ziemnego. Z końcem kwietnia do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec Świnoujścia, zaabsorbowany sytuacją, z którą spotkał się w tamtejszym porcie. Mianowicie, do Świnoujścia zawinął statek z transportem węgla z Mozambiku… dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Informacja jest ciekawa o tyle, że przecież JSW jest producentem wysokiej jakości węgla koksującego. Zapytaliśmy w JSW, czy faktycznie takie transporty mają miejsce i do czego potrzebny jest egzotyczny węgiel? - To nic nowego, że trafiają do nas niewielkie ilości węgla z egzotycznych lokalizacji – mówi nam Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy JSW. - To węgiel o bardzo wysokich parametrach, który wykorzystywany jest do produkcji koksu. Ten surowiec ma parametry, których nie ma węgiel występujący na terenie Polski. Węgiel ten jest dodawany do naszego węgla koksującego w procesie produkcyjnym, aby koks osiągnął parametry wymagane przez zakłady produkcji stali i innych odbiorców. Stal w takich zakładach jest produkowana m.in. dla branży automotive, która wymaga wysokiej i powtarzalnej jakości. Dlatego właśnie, celem uzyskania produktu o wysokich i powtarzalnych parametrach, musimy korzystać z niewielkiej ilości węgla importowanego – podkreśla Sławomir Starzyński, dodając, że egzotyczna lokalizacja pochodzenia węgla z importu wynika po pierwsze z wysokich parametrów surowca, a po drugie również ze stosunkowo niskiej ceny. - Warto zaznaczyć również, że nie każdy transport węgla trafiający do naszych polskich portów docelowo ma trafić do zakładów w Polsce. Bywa tak, że porty są tylko miejscem przeładunku, a węgiel ostatecznie pociągami jedzie do krajów sąsiadujących. Nie mniej jednak niewielkie ilości są importowane na potrzeby zakładów produkujących koks w JSW. Tak dzieje się od lat – wyjaśnia rzecznik JSW. Szymon Kamczyk