Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1025) Data wydania: 14.07.20
Czytaj e-gazetę

Mszana jak Kraków. Będzie miała hejnał

Wójt Mszany Mirosław Szymanek zaproponował stworzenie symbolu dźwiękowego, który stałby się hejnałem gminy

MSZANA Hejnał będzie wykonywany podczas gminnych uroczystości, a jednocześnie być może będzie wykorzystywany jako kurant wybudowanego w zeszłym roku zegara, który stoi przed budynkiem urzędu gminy.

O hejnale wójt dyskutował z radnymi na majowym wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy w Mszanie. Jak wyjaśnił Mirosław Szymanek, wójt Mszany, pomysł na powstanie hejnału narodził się w 2017 r. kiedy w księgach parafialnych parafii św. Jerzego w Mszanie odnaleziono zapis nutowy średniowiecznej antyfony. Utwór ten został odtworzony i zaprezentowany w 2017 r. podczas promocji książki „Tajemnica kompaturek. Księga metrykalna z Mszany (1638 – 1775)”. Utwór został wykonany przez zespół śpiewaczy Schola Cantorum z Chorzowa pod dyrekcją Sławomira Witkowskiego. Gmina podjęła z nim rozmowy o utworzeniu na podstawie antyfony hejnału gminy. Zdaniem wójta, hejnał stałby się symbolem gminy i pozytywnie wpłynąłby na jej promocję.

Ostatecznie Witkowski przygotował kilka wersji hejnału, ale włodarz gminy nie był specjalnie z nich zadowolony. Były za długie, a miały być krótsze i wpadające w ucho. Zostały więc poprawione i przedstawione radnym, którzy wybrali ich zdaniem najlepszą. – Wersje różniły się minimalnie. Najlepsza zdaniem radnych, obecnie jest dopracowywana przez pana

Witkowskiego, tworzony jest jej zapis nutowy – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

Kiedy hejnał będzie gotowy? Dokładnie nie wiadomo, ale raczej na pewno w tym roku. Przede wszystkim przyjęcie go przez radę gminy, jako oficjalnego symbolu gminy musi zostać przeprowadzone według ściśle opisanej w przepisach prawa procedury. Podobnie jak w przypadku herbu czy flagi gminy, hejnał również musi uzyskać opinię ministra właściwego do spraw administracji. Opinia wydawana jest w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku.

(art)